Rereading není nikdy zbytečný.

recenze

Rezistence (2012) / Marky48
Rereading není nikdy zbytečný.
Po tom, co se přihodilo mezi frakcemi, napětí v Chicagu narůstá. Všude vládne chaos a strach a nikdo nemůže s jistotou říci, kdo na čí straně stojí. Tris a Čtyřka se dostali do velmi zajímavé situace a nic není jisté.

"Žádná volba není bez následků."
(~ oficiální anotace)

Rezistence navazuje přesně tam, kde končí Divergence a pokračuje zase dál. A to nejen dějově, ale také stylem psaní. Musím říct, že si Veronica v prvním díle nasadila hodně vysokou laťku a jsem moc ráda, že se jí tu laťku podařilo udržet, ne-li překonat.

Rezistence je plynulé pokračování Divergence. Události se střídají v rychlém sledu a vy si nestačíte oddechnout dříve, než otočíte poslední stránku. Největší boom ovšem přichází na konci, kdy se čtenář dozvídá hned několik šokujících informací, po kterých máte chuť okamžitě sáhnout po třetím dílu, abyste dostali odpovědi na své otázky. Nejvíce mě ovšem překvapilo to, že vím, jak všechno skončí, ale přesto mě čtení bavilo a našla jsem spoustu informací, které jsem při prvním čtení přehlédla.

"Jo, jenže my tě celou dobu proklínali," řekne Lynn. "Připadám si jako kretén."
Zeke jednou rukou obejme Shaunu. "Ale ty jsi kretén, Lynn. V tom právě spočívá tvůj šarm."

(~ strana 156)

InsurgentDruhý díl této trilogie však není zaměřený jen na akci a napětí, ale taky na postavy. Ty, které už známe, nám Veronica ukazuje z nového pohledu, a k nim přidává ještě velké množství nových postav, z nichž zvlášť některé vás skutečně překvapí. V Rezistenci dostává každý prostor, i když nejvíce ho samozřejmě mají naši dva hlavní hrdinové. Spousta čtenářů tvrdí, že ji Tris v Rezistenci lezla na nervy. Já se ale k této skupině nehlásím. Naopak se mi zdálo, že v této knize udělala nejsprávnější rozhodnutí z celé série. Na druhou stranu se mi vůbec nelíbilo chování Čtyřky, i když jsem ho často chápala.

Do rereadingu Rezistence jsem se pouštěla s nedůvěrou. Jaké to bude, kdy už znám konec? Ale nebylo čeho se bát... Čtení jsem si užila mnohem víc, než když jsem knihu četla poprvé, protože to jsem jen hltala řádky a chtěla vědět, jak to všechno dopadne. Teď jsem si ale čtení užila a moc se těším na film...

"Máš tu pistoli?" zeptá se Peter Tobiase.
"Ne," řekne Tobias. "myslel jsem, že budu metat kulky z nosních dírek, tak jsem ji nechal nahoře."
"Ježíši, zmlkni."

(~ strana 263)

Na závěr ještě malá rada: Nevyhýbejte se rereadingům a nebojte se jich! Často se dozvíte spoustu nového a při čtení si můžete nostalgicky zavzpomínat. Netvrďte si, že nemáte čas, a pokud máte nějakou knihu opravdu rádi, nebojte se po ní sáhnout znovu...

Hodnocení při prvním čtení i rereadingu:
Kniha: 5/5
Obálka: 5/5

Komentáře (1)

kniha Rezistence recenze

BigReader
26.04.2015

Jelikož Divergence jsem přečetla jedním dechem, musela jsem okamžitě sehnat pokračování. Rezistence už na mě nedočkavě hledí z poličky :) Trochu mě zarazila reakce některých čtenářů, podle kterých další knihy po Divergence nestojí za nic. Musím říct, že tahle recenze mě poněkud uklidinila a já se nemohu dočkat, až se do Rezistence pustím. Co se týče rereadingu, úplně souhlasím. Především své nejoblíbenější knížky mám už několikrát přečtené a je to fantastický způsob, jak si osvěžit příběh a zase zažít ten úžasný pocit, když tu knihu čtete. I když už přesně vím, co se stane, vůbec mi to nevadí. Nikam se neženu, příběh si pěkně v klidu vychutnávám a občas narazím na něco, co jsem třeba při prvním čtení přelétla, nebo to až tak neregistrovala. Takže opravdu skvělá recenze ;) Ještě určitě napíšu svůj názor na Rezistence, až ji přečtu.