RC: Buzíčci

recenze

Buzíčci (2013) / Katniss
Buzíčci

Sbírka jedenácti povídek od českého autora momentálně žijícího v Londýně, vydaná roku 2013. Jan Folný, vlastním jménem Jan Folvarčný se opět pouští do kontroverzních témat. A jak už název a knižní obal vypovídá, bude to o buzíčcích.

Jak jsem ke knize přišla?
Soudím knihu podle obalu, takže to vyhrál obal (i přes moji skepsi k českým autorům).

O čem je?
Jedná se vlastně o jedenáct povídek z gay a vlastně i lesbického prostředí. Povídky jsou spolu volně provázány, což knize dodává větší čtivost.

Buzíčci, aneb povídka jejíž záměr je naprosto jasný. Šokovat. Chvílemi vám to však přijde trochu laciné a proto se jí nenechte odradit.

Box of Roses, důkaz že nevěra a věkové rozdíly ve vztahu se netýkají jen heterosexuálů.

Supertalent vypovídající o zhaslé hvězdě televizní pěvecké soutěže a o jedné veliké nešťastné lásce.

Dán jen se dvěma rukama, o náhodných setkáních pozdě v noci. Anebo brzy ráno?
Neviditelný nebo spíš jak se stanete neviditelným. Stárnutí je prostě těžká věc, tak jako tak.

Dort pro Honzíka, jediná lesbická povídka v knize.

Změna času, povídka, která nemá nic společného se svým názvem. O zahořklosti, závisti, nerozhodnosti. Setrvávali byste v manželství, kde nejste šťastní? A jsou všichni učitelé v „nejlepších letech“ takoví?

Poste restante, Bao Loc Poste Office, Lam Dong Vietnam, prostě jen dopis vnuka své babičce typicky ve vietnamských poměrech.

Třídní sraz, jednostranná emailová konverzace a jeden nepovedený třídní sraz. Oni se prostě některé staré křivdy ani po dvaceti letech nedají zapomenout.

Slohová práce žáka páté třídy Jana F. Název vypovídá o povídce víc než dost. Jen by mě vážně zajímalo, mluví autor o sobě?

Praha plná buzíčků, konečně možná vyvrcholení celého toho velmi promiskuitního života, jehož kousky můžeme najít snad v každé povídce. A další smutný konec.

Kniha mě tak úplně nešokovala, ale rozhodně překvapila. Prvním překvapením bylo, že autor se pohyboval v tak dobře známém českém a převážně pražském prostředí. I jeden jediný vietnamec v jedenácti povídkách mě dokázal poněkud zarazit. A pak je tu neméně důležitý svět celebrit a „celebrit“. Promiskuita, gay kluby a gay webové stránky, které vážně frčí. A nakonec otázky o tom zda je autor vážně inspirován sebou.
Pokud nemáte problémy s nějakými těmi vulgárnějšími výrazy a se sexualitou, rozhodně doporučuji po knize sáhnout. Je to taková oddechovka na jedno odpoledne, ale pokud chcete, najdete v knize i nějaké ty filozofické otázky. Nemyslím si, že je kniha až tak kontroverzní jak se tváří, ale myslím, že to je na samotné povaze čtenáře, aby posoudila jak moc kontroverzní toto téma je.

Svět složenej do krabice,
všechno je bílý anebo bílý.
Poraď, jak dostat se do opice,
mně už na to chybí síly.
(Tomáš M.)