Rapid Response Therapy

recenze

Buďte svou vlastní terapeutkou (2011) 4 z 5 / Safienka
Buďte svou vlastní terapeutkou

Odborná publikace zabývající se metodou RRT (Rapid Response Therapy) od doktorky, spisovatelky a poradkyně Susan Wrightové. Publikace patří do rukou převážně těm, kteří se o tuto metodu léčení zajímají a chtějí ji praktikovat. Pro začátečníky to může být dobrý rádce, ale určitě bych k tomu doporučila i nějaká další díla či konzultace.
Ve světě se objevuje čím dál tím víc různorodých terapií, které se nám snaží pomoci v uzdravení. Bohužel se také objevuje čím dál tím víc prapodivných léčitelů, kteří si za své služby žádají až někdy překvapivě vysoké sumy. V tomto případě je jen a jen na nás, komu svěříme své problémy a strasti a komu budeme důvěřovat.
Pokud Vám pomoc druhých nic neříká, tato kniha pro Vás bude neocenitelným pomocníkem. Autorka se jako propagátorka RRT snaží svými znalostmi ukázat, že si opravdu může pomoci každý.
Dílo je rozděleno do pěti částí, které jsou obsáhlé a tématicky na místě. Jako laik jsem se občas potýkala s problémy v odborných textech a názvech. Tento fakt mi ale nijak nebránil v porozumění a pochopení.
V první kapitole nám Susan představuje RRT (terapii s rychlou odezvou). Celkem srozumitelnou formou nám podává vývoj RRT a celkovou situaci dnešního světa a problému v něm. Text je proložen příklady, které mi hodně pomohly. Následuje vědecká kapitola, kde jsem se snažila neztratit. Fyziku jsem ve škole měla, ale už je to tak dlouho. Můžete se zde dozvědět více informací o pojmech polarita, elektromagnetická pole, morfogenetická pole a holony. Dokonce se snaží autorka představit RRT z pohledu kvantové fyziky. Autorka sama ví, jak těžké může být pochopení složitostí fyziky, takže v úvodu této kapitoly doporučuje přeskočení.
Následuje kapitola, která pro mě byla známější a víc srozumitelná. Vysvětleny jsou zde pojmy, které se v RRT často používají. Nejčastěji pracujeme s obavami, úzkostmi, fobiemi. Abychom mohli začít s terapií potřebujeme taktéž vědět, co je to škála SUDS, jak se provádí svalový test, k čemu slouží afirmace a co stojí za psychologickým zvratem. Zde už Susan zapojuje 4 praktické cvičení, které bychom si měli dle jejích poznámek opravdu vrýt pod kůži. Po této praktické stránce věnuje část meridiánům, jejich umístění a informacím k praktickému využití, 9 gamut a další 2 cvičení.
4.část je praktická od začátku do konce. Zde se začíná léčit. Před odborným textem, který je vždy zaměřen na konkrétní problém, nás autorka seznamuje se základními algoritmy. Na 4 stránkách se v základu dozvíme, kam máme klepat, když máme poblém například s určitou fobií, hněvem, zuřivostí, studem, stresem, únavou, žárlivostí či alergií. Následují přehledy pro individuální léčení nebo léčení s partnerem. Obojí přesně vypsané.
Téměř poslední kapitola je věnována specifickým případům. Vždy je uveden ke konkrétnímu problému text, kdy autorka zmiňuje příklady ze své praxe a následně rozepisuje postup léčení jak individuální formou, tak ve spoluprácí s partnerem.
Předposlední kapitola nás zavádí k myšlence v jakém prostředí se pohybujeme a co proto můžeme udělat, abychom se nepotýkali se škodlivými toxiny.
V závěru se můžeme zrelaxovat pomocí uvedeného cvičení.
Sama jsem od knihy očekávala úplně něco jiného, takže jsem byla překvapena, jak hodně odborná a specifická byla. S touto metodou léčení jsem se ještě nesetkala, takže bych uvítala nějaké další doplňující informace. Kdybych se mohla s paní Wrightovou setkat, měla bych spoustu otázek.
Škoda, že je název knihy přeložen ve smyslu čtení pro ženy. Určitě se jedná o léčení vhodné i pro muže.
Přesto jako úvod do metody RRT skvělé.