Prvotina ze světa opačné sexuální orientace

recenze

Tvá, navždy Tvá (2012) 3 z 5 / Boboking
Tvá, navždy Tvá

Mladá česká spisovatelka a divadelní herečka Kateřina Veselá je dalším „literárním jezdcem“ stáje nakladatelství Čas, do které patří Zita Marinovová, Zuzana Maléřová, Sandra Wagnerová, Romana Szalaiová, ale i klasické světové pojmy jako Elizabeth Gaskellová, George Eliotová či Jane Austenová.
Ve své knižní prvotině „Tvá, navždy Tvá…“ čtenářům předkládá příběh čerstvě plnoleté Kláry, která se živí jako autorka naivních milostných románů pro mladé čtenářky. Žije v „normálně nenormálním“ lesbickém vztahu, který začíná mít ale jisté trhliny. Ty jsou způsobeny neznámou obdivovatelkou Tvá, navždy tvá, Alice, která Kláře začíná psát dopisy, ve kterých se vyjadřuje, že jen díky její tvorbě a ji samotné vlastně prohlédla zbytečnost a malost svého dosavadního života. A hlavně se s ní potřebuje určitě setkat, což Klára neakceptuje. Ale její dopisy a pak i činy jsou s postupem času stále vtíravější, vyznívající tak, že vlastně ona Tvá, navždy tvá, Alice neustále Kláru sleduje. A především její obdiv ke Kláře, která samozřejmě na její dopisy nereaguje, začíná přerůstat možné hranice únosnosti.
V tomto dramaticky nabitém prostředí autorka předkládá nejen obraz fanatického obdivu ve stylu Kingovy Misery, ale především citovou i sexuální rozkolísanost hlavní aktérky. Mladá autorka nám nenabízí nějaké sexuální popisy a zvyklosti, které jsou pro většinovou českou heterosexuální společnost stále jistým „tabu“. Nesnažila se tedy vytvořil skandalizující příběh o „normálně nenormálních“ sexuálních vztazích. Na druhou stranu bych ale řekl, že Kateřina Veselá právě onu stránku příběhu zbytečně vynechává. Celkem se dá usuzovat, že ona originalita a atraktivnost příběhu spočívá v onom „normálně nenormálním“ milostném, lesbické vztahu. A toto téma se v knize nakonec příliš ani neprojevuje. Naše hrdinka jakoby skutečně svou homosexuální orientaci neměla přímo v „genech“, ale spíše neustále tápá v temnotách vztahů. Klára je sice tápající, ale jinak zcela energická a bez jakýchkoliv předsudků. Je to hrdinka, která je už tak trochu mimo rámec představ nás „husákových dětí“. K vytvoření tohoto obrazu autorka docela umně používá stylu, který jakoby vytvářel jízdu na emoční vlně. Z jejího psaní čtenář neustále cítí ono napětí, které prochází ze stránky jakoby bez odpočinku.
„Tvá, navždy Tvá“ není žádná milostný příběh, přestože láska, spíše patologická, v něm hraje prim. Kateřina Veselá napsala příběh, který překvapuje nejen životním přístupem hrdinky k životu, ale někdy skutečně šokuje jejími činy. A ve stejném šokujícím duchu je pak i částečně otevřený závěr. Závěr o fanatismu, který dokáže roky vyvolat roky skrývaná touha.
V nakladatelství Čas vyšlo v roce 2012.