Příběh o tom, jak neztratit sám sebe

recenze

Kde hvězdy stále září (2014) 3 z 5 / rencovav
Kde hvězdy stále září

Trish Dollerová napsala neuvěřitelně poutavý a drsný příběh o tom, jak se vyrovnat se ztrátou, zradou i láskou - a hlavně příběh o tom, jak neztratit sám sebe.

Co se Callie pamatuje, je na útěku se svou matkou, která ji jako dítě unesla od otce. Callie nikdy nežila normální život - nikdy neměla opravdový domov, nikdy nepoznala svou rodinu, nechodí do školy a nejčastěji se živí jídlem z automatů. A když její matku zatkli a Callie se vrací ke svému otci, musí najít způsob, jak nechat minulost za sebou a jak se stát součástí velké rodiny. A hlavně musí uvěřit, že láska opravdu existuje a ona může být milována, nejen využívána. A jaké místo se k tomu hodí víc než malé městečko na Floridě s velkou řeckou komunitou, kde je celý rok krásné počasí, oceán je za rohem a rybářské lodi každé ráno vyrážejí na lov?

Měla bych rovnou přiznat, že ty tři hvězdičky, které jsem knize udělila, jsou důsledkem několikadenního odležení. Během čtení knihy jsem totiž byla mučena - všechny postavy v knize mi byly nesympatické a nedokázala jsem si je kvůli jejich chování oblíbit. Když k tomu navíc připočtu to mírně neoriginální téměř vyhranění, že se ubohé dívce, která nikdy neměla domov nebo přátele, byla zneužívána a stýkala se jen s psychicky nemocnou matkou, změní život, když se přestěhuje ke svému milujícímu otci, který ji rozmazluje a zároveň jí nedovolí ani jít ven. K rodině a přátelům, kteří vůbec nerespektují, že Callie vlastně nikdy neměla život jako oni a ona jim to musí neustále připomínat.

Ani konec tu klišoidnost nedokázal zahladit a já napřed z knihy Kde hvězdy stále září, novinky od nakladatelství CooBoo, moc nadšená nebyla. Jenže když jsem si to celé sesumírovala v hlavě, znovu si některé úryvky přečetla a zhodnotila příběh, autorčino zpracování a knihu jako celek, vlastně musím uznat, že se mi líbila. Měla jsem ráda Calliin vztah s Alexem, i když mi jeho úplně závěrečná fáze přišla taková moc... happyendová. Silné téma, o němž se autorka rozhodla napsat, je totiž dost silně potlačeno koncem knihy, ale nebudu prozrazovat. Lze o tom říct snad jen to, že právě proto young adult literaturu tolik nevyhledávám - je to často hodně přibarvené a upravené do obrazu náctiletých slečen, v životě to takhle prostě nechodí. (I když výjimky určitě jsou.)

Přečtení knihy rozhodně nelituji a pokud autorka vydá něco dalšího, ráda si to v českém překladu přečtu. Knihu určitě doporučuji slečnám v pubertě, které by si rády přečetly něco oddechového. Jak jsem řekla, můj šálek kávy to zrovna nebyl, avšak z objektivního hlediska toho knize mnoho vytknout nejde.

Kde hvězdy stále září Kde hvězdy stále září Trish Doller

Co si Calie pamatuje, je na útěku se svou matkou, která ji jako dítě unesla od otce. Calie nikdy nežila normální život – nikdy neměla opravdový domov, nikdy nepoznala svou rodinu, nechodí do školy a nejčastěji se živí jídlem z aut... více