Přečteno: Skřivánci ve válce

recenze

Skřivánci ve válce (2020) / knihomolka239
Přečteno: Skřivánci ve válce
Autorka vypráví příběh odehrávající se v letech 1902-1924. Hlavními hrdiny jsou zde Petr a Klárka, kteří společně s bratrancem Rupertem tráví každé léto v Cornwallu spoelčně s jejich prarodiči. V září se ale Rupert s Petrem musí vrátit do internátní školy a Klárka zpět domů, kde je většinu času sama, protože jejich otec téměř nikdy není doma.

Vše se mění ve chvíli, kdy se Rupert vydává jako voják do zákopů v období první světové války. Klárka si myslí, že tím se všechno změní a doufá, že i rodinná situace bude o něco lepší. Je tomu ale skutečně tak?

Klárka je postava, o kterou v příběhu nikdo moc nestojí. Všichni jí přikládají za vinu smrt její matky, která zemřela u porodu, a nebýt její babičky, pravděpodobně by ji odložili v sirotčinci. I přesto, že Klárka se chová vlídně a snaží se být ke všem milá, rodina jí to moc hezky neoplácí.

Petr vůči Klárce také nemá nejlepší vztah. Není na ni sice vyloženě zlý, často je ale velmi odtažitý a jeho výbušná povaha tomu moc nepomáhá. Podobně je na tom i jejich otec, po kterém všechny tyto vlastnosti Petr dost pravděpodobně zdědil.

Příběh je určen pro čtenáře od deseti let, autorčin styl tomu ale moc nenapovídá. Přišlo mi, že vypráví poněkud stroze a i když je příběh dobře napsaný, často podává informace docela surovým způsobem. "Takhle to prostě bylo, tečka". Už jen z toho důvodu bych knihu doporučila o něco starším čtenářům, protože i když není nijak extrémně drsná, myslím, že se do ní začtou lépe.

Do hrůz první světové války v knize sice nahlédneme, ustupují ale trochu do pozadí, takže čtenáře příliš nezasáhnou. I přesto je ale vnímá.

Autorka napsala věrohodné postavy, uvěřitelný příběh, dobře vykreslila prostředí a já knihu hodnotím 70 %. Za zaslání děkuji Albatros Media!

Komentáře (0)

kniha Skřivánci ve válce recenze