Praha v duši

recenze

Praha v srdci (2015) 5 z 5 / katy238
Praha v srdci

Koupit si knihu Praha v srdci při návštěvě Prahy smrdí klišé a stádovitostí.

Koupit si ji poslední den návštěvy dvě hodiny před odjezdem na Moravu je jednoduše hloupé.

Přesně to jsem udělala.

A udělala jsem dobře. Ale k publikaci samotné.

Kniha není jednolitým vyprávěním, je rozdělena do kapitol dle městských částí a každá taková kapitola nese několik podpříběhů, které se vážou ke slavným lidem, pamětihodnostem hodných pozornosti nebo k událostem, které dané místo vážně poznamenaly.

Připomenout si můžeme slavné stavby, slavné stavitele historie i události s tím vším spojené, bez kterých by nevzniklo ani jedno ani druhé.

Příběhy o několika větách či souvětích jsou protkány nádhernými kresbami. Jedná se buď o malé obrázky mezi odstavci nebo velmi krátké, ovšem velmi výstižné, komiksy.

Kniha se dá vzletně označit jako průvodce, ale jde o mnohem více. Z knihy je cítit autorčina láska k neobyčejnému městu a a její touha jej přiblížit čtenáři a zprostředkovat mu něco málo ze svého vztahu k historii i současnosti Prahy.

A to se jí velmi dobře daří.

Knihu jsem přečetla až po odjezdu z hlavního města, ale na příští výlet si ji s sebou najisto vezmu, krátké odstavce, přehledné mapky i přesný popis míst z knihy dělají výborného společníka pro pražské procházky. V knize se čtenář velmi rychle orientuje a je schopen na jejím základě rychle popsat zajímavosti o daném místě.

Autorce děkuji za krásnou knihu, ke které se budu ráda vracet. I za její lásku k Praze.