Povídky a Nové povídky

recenze

Povídky a Nové povídky (2012) 4 z 5 / Safienka
Povídky a Nové povídky

Český humorista, dramatik, scénárista, textař a herec se nám představuje ve svých sbírkách povídek, které nyní vycházejí i v dárkovém kompletu. Toto excelentní dílo nenechá naše skleslé nálady na pochybách o tom, že je tu něco lepšího. Příběhy několika x lidí, kteří se svým životem potloukají po svém a s grácií psaného slova pana Svěráka nám dokáží vykouzlit úsměv na tváři.
První dílo s názvem Povídky vycházelo v roce 2008, kdy nás autor naladil na svoji neohranou notu a my měli možnost se začíst do jeho vybraných kapitol. Nevím čím to je, ale tuto první sbírku jsem četla již podruhé a podruhé se mi líbia víc. Každou povídku jsem si vychutnávala a těšila se na následující. Je pravda, že ne všechny byly tak bravurní, ale většina z nich ano. Ostatně jemný a inteligentní humor samotného autora nás usvědčuje v tom, že každý člověk je jednou velkou individualitou, které je dobré se věnovat a nemusí se jednat vždy o něco vtipného, u čeho se budeme popadat za břicho. Na což jsme u tohoto autora zvyklí. Dává nám tak najevo, že každý život má svou pointu, svoje zážitky, které se mohou zdát každému jinak originální a zajímavé. Zdeněk Svěrák prozrazuje, že povídky jsou nejen z jeho života, ale hlavně z života lidí okolo, které v sobě skrývají ten správný poklad.
Další pokračování dostalo název Nové Povídky, vydáno byly v roce 2011 a jsou snad podány ještě líp než povídky předchozí. Z mého pohledu jsou více vtipné a čtivé, přesto jsou psány se stejným nádechem jako předchozí.
Tato díla není možné přečíst za nějakou kratší dobu. Jsou to díla obsahující spoustu myšlenek, nečekaných zvratů, humorných scén, které je potřeba si je vychutnávat postupně - jednu povídku za druhou. Tak jsem to měla i já. Přestože jsem zvyklá knihy hltat, tak tyto povídky nešly. Každý den jsem si s nimi zpříjemnila jeden okamžik, kdy jsem se nechala unést vyprávěním autora. Protože patří tento člověk mezi mé oblíbené umělce, jeho díla mám naposlouchané a vryté do paměti, tak jsem měla povídky čtené skoro živě.
Komplet těchto dvou děl byl vydán v letošním roce, tedy 2012 a věřím v to, že spoustě čtenářů udělal velikou radost, neboť mít obě povídky najednou v pěkném balení doplněné věnováním autora se musí stát snem každého fanouška svěrákovských děl.