Porodní bába od řeky Hope

recenze

Porodní bába od řeky Hope (2016) 4 z 5 / evasamankova
Porodní bába od řeky Hope

Velká hospodářská krize, drsné Apalačské pohoří, rasová segregace, nezaměstnanost, chudoba… Život na sklonku 20. a 30. let minulého století byl těžký… Snad jen porodní báby měly práce vždycky dost…

Život v době hospodářské krize v nesmlouvavém kraji apalačských hor v západní Virginii, kde nic nebylo zadarmo, kde vládly především tíseň a hlad, přibližuje nevtíravou formou román Porodní bába od řeky Hope, jehož autorkou je zasloužilá porodní bába s více jak 30 letou praxí - Američanka Patricia Harmanová.

Hlavní hrdinkou jejího příběhu je 37-letá porodní bába Patience Murphyová. Ta přišla před pár lety do místních hor, a od té chvíle tu pomáhá ženám přivádět na svět jejich děti. Ačkoli odměnu za porod dostává Patience jen výjimečně - většina lidí má hluboko do kapsy, okolní uhelné doly se zavírají, čím dál více mužů je bez práce…, - daří se jí jakž takž přežívat.

Odkud ovšem tato osaměle žijící žena vůbec přišla? Kým byla předtím? Jaký je její životní příběh? Autorka vyprávění současného dění prokládá útržky z minulosti. Skrze vzpomínky hlavní hrdinky se tak čtenář postupně dozvídá stěžejní body z jejího pestrého, ale smutného osudu. Ačkoliv toho o Patience s každou přečtenou stránkou víte o něco více, tak i přesto zůstává až do konce obestřena jistým oparem tajemství.

Román mapuje časový úsek zhruba jednoho a půl roku života v horách. Patience za tu dobu asistuje při mnoha porodech. Někdy jde vše, tak jak má, jindy ale osud matky i dítěte visí na vlásku. Čtenář spolu s Patience tak zároveň poznává i nejrůznější rodinné osudy, které jsou ve velké míře ovlivňovány současnou finanční krizí a stále vyhrocenými vztahy mezi bělochy a černochy. Osobní zkušenosti autorky z oblasti porodnictví tomu všemu dávají punc naprosté věrohodnosti a přesvědčivého dramatu. Každý porod je jiný…. Hrdinka se tu setkává kupříkladu s porodem ručičkou napřed, s porodem „mrtvého“ dítěte, spontánním prvním porodem do vody, či zrozením v rytmu tance…

Autorka vypráví příjemným stylem bez zbytečných kudrlinek, bez klišé a okaté snahy dojmout. Je věcná a přímá, navíc řadí děj do kratších kapitol a odstavců. Příběh tak nepostrádá spád, ani výraznou autentičnost a jistou syrovost. S ohledem na téma tak bude přirozeně bližší ženám.

Život porodní báby je plný „obyčejných“ dramatických momentů, a tak si možná až se zpožděním uvědomíte, že románu vlastně chybí ona pověstná hlavní zápletka, jež bývá „hnacím motorem“ děje většiny knih. Tady jako čtenář dostáváte množství epizod z každodenního života, v nichž hrají prim nejen porody, starost o obživu, starost o zvířata, ale i domácí násilí, samota a rodící se přátelství. Jde ovšem o soběstačnou směsici, která směle obstojí, aniž by ten přídavek vykonstruované vaty ke kvalitě potřebovala.

Porodní bába od řeky Hope je velmi čtivá a zajímavá prvotina. Jako vytržená ze skutečného života, k němuž nevyhnutelně patří zrození i smrt, smutek a radost, zlo a dobro, samota či přátelství… Doporučuji!

Komentáře (4)

Přidat komentář

evasamankova
07.04.2016

zuzana2599: Děkuji :) Doufám, že se Vám bude líbit :)

zuzana2599
07.04.2016

Skvělá recenze. Už mám knihu zarezervovanou v knihovně :-)


evasamankova
06.04.2016

Aracely: Díky moc! :)

Aracely
06.04.2016

Krásná recenze! :-)