„Odříkaného chleba největší krajíc“

recenze

Hrej hráčem (2013) 5 z 5 / Stanka
Hrej hráčem

Proč jsem si tuto knihu vybrala? Ze dvou důvodů. Tím prvním bylo prostředí. Život vysokoškoláků je přeci o něco vyšší level než knihy ze života středoškoláků (i když se musím přiznat, že kolikrát se naši hrdinové chovali ještě hůře než banda pubertálních dětí). No a tím druhým důvodem bylo samozřejmě téma: dva hráči, jedna hra, stejný cíl – zajímavé.

Maddie, Lilu, Megan a Kay, dobré kamarádky, napadne ďábelský plán: pokořit nejžádanějšího kluka, alfasamce z kampusu Bradena Cartera. A kdo se o to pokusí? Půvabná Maddie.

„Ten kluk by potřeboval lekci, aby zjistil, jaké to je, když si s ním někdo zahrává. Aby na vlastní kůži poznal, jak to bolí, když se s někým vyspí a on ho pak odkopne.“

A BINGO! Braden, Aston a Ryan mají kupodivu s Maddie ty samé plány. A kdo se v jejich hře stane tím „obětním“ beránkem? Nikdo jiný než fešák Braden.

„Do měsíce se do mě Maddie Stevensová zamiluje a bude ležet v mojí posteli. Na to se můžete spolehnout.“

Plán je stanovený, cíle jasně dané a tajná mise OHH se může rozběhnout na plné obrátky! A pak už si jistě dokážete představit, co se dělo dál. První rande (mimochodem pro Bradena to bylo historicky první rande v jeho „donjuanovském“ životě), dostaveníčka v kavárně, první pusa, druhé rande (s jehož plánováním mu pomáhal „strýček Google“), romantické procházky, druhá pusa, žárlivost Bradenových „bejvalek“ a další ty věci u čerstvě „zamilovaných“. Po fázi seznamování přichází štace poslední, dostat jeden druhého do postele, což ostatně nebude dlouho trvat a voilà hra by měla skončit, ale kdo vlastně vyhrál? Něco se zvrtlo. Stalo se něco s čím Maddie s Bradenem nepočítali, nebo si to spíš nechtěli přiznat …. a pak si hráli na uražené!
Kniha byla velmi čtivá a svižná. Jednotlivé kapitoly, střídající se z pohledu Maddie a Bradena, byly krátké a výstižné. Autorka se zbytečně nerozepisovala a díky tomu byly dialogy a myšlenkové pochody přímé a nekomplikované. Příběh je okořeněn vulgarismy, ale to mi vůbec nevadilo, ke studentskému životu to prostě asi patří. Nebyla snad kapitola, u níž jsem se s chutí nezasmála. Hlavní hrdinové mi byli už od začátku sympatičtí. Maddie byla prostě „obyčejná“ holka – milá, přátelská, citlivá, s bolestnými vzpomínkami na domov. A Braden? Tak v jeho případě si dovolím použít Maddiina slova, která ho přesně vystihují: …v podstatě je to egoistický a namyšlený kretén, ale když ho člověk pozná, tak zjistí, že umí být trpělivý, něžný a starostlivý. V příběhu samozřejmě vystupuje celá řada jiných postav, kromě Bradenových „povyražení“ na jednu noc, to jsou také jejich nebližší přátelé, kteří to vlastně celé spískali. Každý z nich je osobitý a jistě i vy si někoho oblíbíte, ať už je to Kay s pořádně „prořízlou pusou“, ochranitelská Megan či Aston s Ryanem, věrní Bradenovi „druhové“.
A co na závěr? Jestli jste fanouškem tohoto žánru, nebo se chcete jen s chutí zasmát nad „problémy“ vysokoškoláků, neváhejte s četbou!