O válce, která není tak zajímavá

recenze

Válečný kůň (2011) 5 z 5 / katy238
Válečný kůň

Už jste si koupili knihu jen čistě ze zvědavosti? I když Vás téma samotné nijak extra nezajímá, nemusíte moc ani ústřední postavu, ale máte v příběhu mezeru z filmové verze a jinak ji nedoplníte?

Tak jsem došla k Válečnému koni. Kamarádka je skalním fanouškem filmové verze a kdyby ji dávali v bedně pětkrát denně, sedí u všech repríz. Jenže na otázku z poslední scény filmu, kterou jsem dvakrát viděla i já
(jenom tu), mi odpovědět nedokázala.

Co se, kruci, stalo s tou vnučkou?

Prý ve filmu to není. Bezva.

Protože jinak překonat zvědavost nešlo, sehnala jsem si po několika peripetiích s vyprodáním knihy výtisk i já. Nemám ráda tenké knihy, proto mě počet stran pod 200 nepříjemně překvapil. Film má údajně cca 3 hodiny. Jenže to nebylo vše.

Po otevření knížečky mě do očí praštila písmena jak z prvního stupně základní školy nebo příručky k mobilní aplikaci pro náctileté. Nerozuměla jsem, jak z toho mohli vytáhnout tak obsáhlý film, ale Spielberg je kouzelník, jak dokázal už v jiných snímcích. A navíc tady už nešlo o film. Ale o vnučku.

Začetla jsem se do řídce potištěných stránek a nevycházela z údivu. Příběh byl totiž skvělý.

Vypráví jej koník Joey. Původně ušlechtilé, nakonec farmářské zvíře, které se dostane řízením mnoha náhod do víru první světové války. Svým pohledem a hlavně nadhledem líčí kruté bitvy, otřesnou dřinu za příliš těžkými povozy i děly a smutek z hrůz, jaké jej obklopují. Mnoho dobrých mužů kolem něj musí zemřít a Joey ani za mák nechápe, proč se to děje. Bohužel umírají i jeho koňští spolubojovníci a Joey se jen těžko smiřuje s faktem, že to může potkat i jej.

Jako nitka jeho vyprávění prostupují vzpomínky na svého prvního a jediného milovaného majitele, mladého farmářského synka Alberta, od kterého jej odtrhli z nutnosti potřeby válečných koní. Joey stále věří, že se jednou shledají, naštěstí dobří lidé kolem koní jsou i ve válce a dají Joeyemu i kus svého srdce, aby jej zachránili.

Válka nakonec skončí. Ne všichni se jejího konce dočkají, ale někteří ano.

První světová válka byl příšerný konflikt. Bylo potřeba více využívat síly zvířat, lékařská péče byla příšerně zaostalá a používání bojových plynů patří mezi nejotřesnější kapitoly válečných dějin. Abych byla spravedlivá, každá válka je příšerná a trpí v ní lidé i zvířata, ale čím je válka v dějinách dále od nás, tím méně na ni vzpomínáme. Navíc je první světová válka ve stínu svého ještě hnusnějšího bratříčka, druhé světové války, a spravedlivě je potřeba říct, že knih o zločinech nacismu je plno, ale o první světové válce se toho mnoho neví.

Třeba já kromě zločinu u Yperu vím kulové. A to je špatně. Proto jsem nakonec byla ráda za nakopnutí od Joyeho, které mě donutilo se pozastavit i nad tímto konfliktem. Je super, že vychází tolik knih o druhé světové válce a to z pohledu Židů, nacistů, obyčejných lidí i těch neobyčejných, ale o první světové válce toho tolik populárního není. Nesmrtelné Na západní frontě klid ze školy zná každý gramotný, ale i tak toho o tomto konfliktu ví více málokdo.

Knihy jako Válečný kůň jsou jemným postrčením k tématům, jaká by měla být diskutována. I když kůň není zdaleka mé oblíbené zvíře, ráda jsem si o osudu těchto krásných zvířat za války přečetla, i když z dějepisu, vím, že odpočinek hrdinů před druhým konfliktem nebylo dlouhé, závěr knihy byl krásný. Úleva hrdinů z konce války pohltila i mě.

Věřím, že Válečný kůň je krásný film, ale zodpovědně mohu říct, že i nádherná kniha.

Jak to dopadlo s vnučkou vím, dědeček vše uvedl na pravou míru. Nevíte?

Tak čtěte.

Válečný kůň Válečný kůň Michael Morpurgo

Kniha začíná přátelstvím mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Když jsou oba násilně odděleni, příběh dále vypráví o mimořádné cestě koně, který putuje během první světové války, mění a ovlivňuje živ... více

24.12.2017

To Lector: proti Vašim argumentům mohu skutečně také vznést jen málo, pokud něco. Pozastavím se tedy pouze na J. Picoult. Nenapsala román přímo z bojiště, ale její Vypravěčka rozšířila povědomí o druhé světové válce. Netvrdím, že je poslem vzdělanosti mezi obyčejnými lidmi, ale z mnoha reakcí na knihu jsem nabyla dojmu, že mnoho čtenářek o tomto konfliktu a jeho následcích slyšela naposledy ve školních lavicích a ještě u toho spala. Proto knihy jako Vypravěčka mohou přivést některé čtenáře právě k tématu, k jakému by se jinak nedostali.

24.12.2017

To Siena: nad tím jsem se skutečně nikdy nepozastavila, ale postřehla jsem to u knihy Zpívají ptáci i v pekle? Mnoho čtenářů si stěžovalo na fakt, že v knize byl přiznán i sex. Mezi zamilovanými skutečně podivné. Poslední kapitolu, kde byly vylíčeny hrůzy Prahy jaksi asi nikdo nedočetl, přitom to byla nejsilnější kapitola celé knihy, alespoň pro m. Ale je pravda, že mnoho knih dopadlo jako v tom pořekadle o perlách a sviních...

12.12.2017

»katy238: Samozřejmě lze o tom diskutovat, víceméně asi bez velkého užitu. Podmiňovací způsob je ošemetná věc. Každé kdyby zavání spekulací. Vzbudí nějaká beletristická kniha zájem o konkrétní téma? Možná ano, možná ne. Zvláště v případě války bych si netroufal vsadit.
Vnímám kolem sebe narůstající trend vyhýbat se všemu negativnímu, nesledovat zpravodajství, nesledovat kriminálky a válečné filmy... Jsme posedlí pozitivním myšlením a tváříme se, že negativní jevy a události neexistují. Jaké to má dopady, nechci nyní komentovat.
Ale zpět - každá dobrá kniha může podnítit jedince, aby se k tématu vrátili. Ale samo semínko nestačí. Nevzejde tam, kde nemá půdu. Čtenář bez zvídavosti přečte na stejné téma pět románů, ale není schopen překročit hranici fikce. Čtenáři bažícímu po informacích a pozadí událostí stačí málo, aby se tématu věnoval i jinak. To není o "bednách". Vidím to v komentářích historických románů. Mnoho komentářů nepřekročí obligátní rámec dobré četby, jen zlomek z nich se zaobírá věcným a historickým pozadím příběhu a zavdává důvod domnívat se, že daný čtenář sáhne i po dalších informacích týkajících se daného tématu.
Ale Vaše přání, aby o 1. SV válce vyšlo více beletrie, si netroufám zpochybňovat. Při vší úctě k "Vaší" J. Picoultové si troufám pochybovat, že by i ona byla schopna napsat dobrý válečný román. To vyžaduje jiný druh empatie.

Dotaz na J. Picoultovou: Nevidím u ní žádný válečný román, nakolik je relevantní k danému tématu? Nebo jinak: Nakolik její knihy podnítily zájem o další "studium" konkrétních témat?

12.12.2017

katy238, není to ještě tak dlouho, bych s Vámi i souhlasila, že beletrie může čtenáře povzbudit k dalšímu hledání příslušné literatury. Po přečtení, bohužel, ne mála zdejších komentářů, kde se čtenáři svěřují s tím, že jim ve vyprávění těch, kteří hrůzy válečné, či poválečné, opravdu zažili, chybí emoce, že nejsou pro ně dost dechberoucí, že jim při čtení neběhá mráz po zádech, že dokonce je jim zcela lhostejné, jak to s nimi dopadlo, jsem svůj názor změnila. Je hodně smutné, že snad už bez “potoků slz a krve”, detailně popisovaného násilí, nejsme schopni rozeznat bolest a příkoří, která byla na těchto lidech páchána, čím si museli projít a s čím pak také, když měli to štěstí, museli dále žít. Už jsem si tu též přečetla postesknutí nad románem z 2. SV, že je škoda, že osoby v něm byly smyšlené (?!?). Moc hezky o tom povídal i pan Radil v jednom starším rozhovoru. (https://www.databazeknih.cz/autori/tomas-radil-4370).
Proto začínám být k této "cestě" skeptická, myslím si dokonce, že v některých případech, je to služba medvědí.

09.12.2017

Děkuji za reakce. Nemohu oponovat ani z jednou z Vás, máte jednoduše pravdu, i tak si dovolím trvat na svém názoru, že pokud by byl ochoten nějaký ze současných autorů zpracovat téma první světové války se stejným nadšením, jak to vídám u druhé světové války, mohlo by oslovit více čtenářů. Je pravda, že existuje jistě mnoho zajímavých akcí i publikací na toto téma, ale právě spisovatelé typu J. Picoult přibližují tyto události obyčejným lidem a ti pak jsou ochotni zkusit vědět více. Protože jen málo čtenářů jsou opravdové "bedny" a povědomí o historii se šíří výhradně populární formou. Netvrdím, že je to dobře, ale je to jedna z cest a po zkušenostech z minulých let vidím, že hodně vyšlapanou.

05.12.2017

Lectore, děkuji za vstoupení, svým příspěvkem jste odpověděl za mne.

Nejsem žádný historik, jsem stejný "laik" jako Vy, katy238. Reagovala jsem na, dle mého, nesprávné zevšeobecnění, kterého jste se ve svém příspěvku dopustila, už i samotným názvem.

05.12.2017

katy238: S dovolením se tentokrát vyjádřím k Vaší polemice se sienou. Ptáte se na beletrii tematicky zaměřenou na 1. SV a vydanou v poslední dekádě. Poukazujete tak na to, že neexistuje literatura, která by toto téma přiblížila čtenářům.
Já bych to převedl do takové filozofující roviny.
Není divu, že se událostem sto let starým, byť velmi významným a ovlivňujícím další osudy lidstva, nevěnují romanopisci. Válka je trauma, ze kterého se spisovatelé "vypíší" hned nebo nikdy (nemyslím, že by ve větší míře vycházely romány o 2. SV, teď se potkáte hlavně s příběhy z Iráku a Afghanistánu). Navíc válečné romány obecně nejsou pro nakladatele žádné terno, neboť okruh jejich čtenářů je poměrně omezený. Kolik lidí si dnes chce číst o válce, navíc o válce sto let staré?
Dokumentární literatury je naproti tomu vydáváno velké množství. Ta je vydávána pro poučené čtenáře (poučení v tom smyslu, že si alespoň ze školy pamatují, že nějaká 1. SV byla). Od roku 2014, kdy jsme si připomenuli výročí zahájení války, toho vyšlo nepřeberné množství.
Protože rok 2018 bude, pokud se týká ohlédnutí za 1. SV, ten nejvýznamnější, očekávám, že nakladatelé ještě neřekli poslední slovo. Ale převažovat opět bude literatura faktu.
Jinak souhlasím se sienou v tom, že 1. SV má v posledních pár letech poměrně velkou publicitu a nastupujícím rokem 2018 to bude ještě intenzívnější. Vidím to v TV, ač ji takřka nesleduji. Vidím to ale i v lokálním měřítku. Např. Jihočeské muzeum před měsícem s poměrně velkým halasem otevřelo velkou výstavu věnovanou této válce a výstava bude otevřena celý rok.
Čtenář, který se o toto téma zajímá, se bude asi muset trochu snažit. Ostatně, jako vždy. Buď chci vědět nebo ne.

04.12.2017

To Lector: osudy zvířat v historii a válce mě zajímají již dlouho a pokud mi to osud a mé možnosti dovolí, ráda se podívám i na toto pozoruhodné místo. Děkuji za tip. A neomlouvejte se, kniha o tomto tématu pojednává, takže jste jej pouze zajímavě rozšířil.

04.12.2017

To siena: děkuji za příspěvek a s každým Vaším slovem musím souhlasit a jsem ráda, že jste napsala. I tak jsem toho názoru, že pro mnohé současné spisovatele je téma druhé světové války bližší a první je upozaděna. Je pravda, že pokud bych se do tématu pohroužila hlouběji a nebyla líná hledat, jistě bych našla mnoho krásných publikací na toto téma, o tom nepochybuji, jen po rozkliknutí štítku 1. světová válka na mě vyskočil úctyhodný seznam... většinou encyklopedií. Pokud se bavíme o poslední dekádě, kolik vyšlo knih o událostech do 1945 včetně a kolik o dřívějších? Ne, neútočím na Vás, to samozřejmě ne, jen pokud by jste mohla laikovi jako já doporučit knihu o událostech první světové války v románové podobě napsané po roce 2000, jaká by to byla? Který současný spisovatel dokáže přiblížit tento konflikt širším masám jako např. paní Morštajnová druhou světovou? Děkuji za tipy.

04.12.2017

Zvířata ve válce vždy trpí. Všechna. A svůj osud si nevybrala.
Jako slabou náplast jim Britové postavili pomník. Neznám jiný národ, který by to také udělal (tím ale neříkám, že neexistuje).
Až pojedete do Londýna, doporučuji navštívit The Animals In War Memorial v Hyde parku (http://www.animalsinwar.org.uk/). Nepatří mezi vyhledávané atrakce, je to smutné místo, ale lidé lidé by ho měli navštívit. Je to jeden z mých nejsilnějších zážitků z návštěvy Londýna.
Omlouvám se za odbočení od tématu.

03.12.2017

katy238, prosím, neberte to nijak ve zlém, ale, že Vy o první světové válce toho mnoho nevíte, a určitě nejste zde sama, ještě neznamená, že se o ní všeobecně málo ví, málo mluví, že by snad byl nedostatek literatury, dokumentárních, hraných filmů. Můžete například zkusit rozkliknout i zdejší štítek...
A že svět má neustále na paměti tuto hrůznou Velkou válku, dokazuje i připomínka Dne válečných veteránů, která připadá na 11. listopad. Tento den byl symbolicky vybrán, neboť toho dne roku 1918 bylo u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.