O pohádkovém princi a krásné filmové hvězdě

recenze

Grace - Kněžna monacká (2014) 5 z 5 / Stanka
Grace - Kněžna monacká

Byla jednou jedna dívka, která se toužila stát herečkou. Její půvab, přirozenost a nevšední talent oslnily nejenom Hollywood… ale i monackého knížete.
V malém knížectví rozprostírajícím se na Azurovém pobřeží žil kníže Rainier III. Stačilo jedno společné odpoledne s onou dívkou na to, aby poznal, že právě ona je ta pravá…

Zeptal se Grace zcela prostě: „Vezmeš si mě?“ A ona stejně prostě odpověděla: „Ano.“

Každý jistě už alespoň jednou slyšel o Grace. Buď jako o Grace Kellyové: hollywoodské star nebo Grace: kněžně monacké. Na její přirozenou krásu, eleganci a šarm pěli ódy nejenom lidé z herecké branže, ale i ostatní, kteří měli tu čest se s Grace potkat a lépe ji poznat jako ženu laskavou, jemnou a milující svůj lid a především svoji rodinu. Její krása se stala takovým symbolem, že i mladé Američanky v polovině 50. let chtěly vypadat jako Grace, česat se podle Grace a oblékat se podle Grace… Ano. Lid Grace miloval. Někteří za její nesmrtelné herecké role, jiní za její neutuchající lásku k rodině, nenucenou laskavost k ostatním, kterou dávala najevo vlídným slovem, gestem nebo třeba jen zářícím upřímným úsměvem.
Autor nám ve své knize nabízí upřímný pohled do Gracina života. Seznámí nás s jejím mládím, pootevře dvířka na začátek její herecké dráhy, neopomene ani na hvězdné roky stále stoupající herecké star. Daleko více se však zaměřil na Grace v roli kněžny, matky a manželky. Vzpomene také politicko-státní záležitosti, neustálý dohled médií a všechny krásné, ale i bolestné chvíle, které pro ni a celou její rodinu život nachystal.

Zlatá kolébka v obležení médií
Seznámení Grace s Rainierem bylo velkou událostí, daleko větší však byla jejich svatba, která se taktéž neobešla bez slídících médií. Vše se ale dalo ještě nějak přecházet, ale daleko hůře snášeli kníže Rainier a kněžna Grace neustálé bombardování od paparazzi, které se vyostřilo v době, kdy na svět přišly jejich tři děti. Autor popisuje na základě rozhovorů s členy knížecí rodiny, že někdy už to opravdu bylo neúnosné, a proto vymýšleli všemožné lsti, jen aby mohly být jejich děti alespoň na pár okamžiků volní a svobodní. Díky rozhovorům, které autorovi poskytli Caroline, Albert i Stéphanie, jsme mohli nahlédnout i do jejich osobního života. Ani knížecí děti nebyly ušetřeny pádům, které jim sudičky předpověděly. Vždy však měly někoho, na koho se mohly spolehnout, kam se vrátit – do milující náruče rodičů, kteří s nimi sdíleli radostné i bolestné okamžiky, po Gracině smrti to byl právě kníže Rainier, který se snažil scelovat rodinu a nezavírat před dětmi dveře… a to se mu také podařilo, jak autorovi zcela upřímně potvrdili všichni tři sourozenci.

O Grace byla napsána již pěkná řádka knih, která ovšem ve většině případů ne pěkně hovoří o její rodině. Většina těchto autorů je přesvědčena, že stříbrné plátno vyměnila za život v nejmenším státě a obětovala svoji hvězdnou kariéru konzervativním tradicím monackého knížectví a rodině, jež jí dále nedovolila rozvíjet svůj herecký talent. Jeffrey Robinson se ve své knize snaží uvést věci na pravou míru. Pro Grace to samozřejmě byla oběť vzdát se herecké dráhy, ale rozhodně ne taková, aby toho v životě litovala. Milovala svého manžela, svoje děti a několikrát zdůrazňovala, že ačkoliv se jí po herectví zasteskne, neměnila by. Teplu rodinného krbu se nic nevyrovná… Velmi diskutovaná byla i ona osudná nehoda, při níž Grace zemřela. Někteří zlí jazykové z této nešťastné události nesmyslně obviňovali nejmladší Gracinu dceru Stéphanii, která v ten den seděla po kněžnině boku. Autor i toto nařčení vyvrací a bez jakýchkoliv přikrášlujících okolností popravdě líčí události onoho osudného dne právě za Stéphaniiny pomoci.
Na knihu se dají napsat pouze samé pozitivní přívlastky, nechybí čtivost a poutavé dialogy, které v knize „ožily“ pouze díky vřelému přátelství mezi autorem a knížecí rodinou a právě díky tomuto přátelství vzniklo dojemné a pravdivé dílo, které doporučuji nejenom všem čtenářům, které upoutala herecká kariéra Grace Kellyové, ale především pohádkový příběh Grace, kněžny monacké. Kniha Grace, kněžna monacká si zaslouží mé vřelé doporučení a vysoké ohodnocení!