O jedné bezpečné podmořské základně...

recenze

Přístav u řeky Styx (2015) / -Endy-
O jedné bezpečné podmořské základně...
Europa – šestý měsíc planety Jupiter. Povrch je tvořen souvislou vrstvou ledu o tloušťce několika kilometrů spalovanou radiačním polem Jupiteru. Pod povrchem se ukrývá hluboký a temný oceán skýtající podmínky pro existenci mimozemského života. Na spodním okraji ledové krusty byla vybudována hi-tech základna pro tým vědců, který zde má zkoumat místní živočichy a jejich zázemí.
Toto je prostředí, do kterého Pavel Fritz, výborný, ovšem nepříliš známý český autor sci-fi a fantasy, zasadil svůj román Přístav u řeky Styx a vytvořil tak tísnivý, mrazivý, ale nenechavě čtivý thriller o jedné „totálně bezpečné“ základně hluboko pod zamrzlou hladinou moře. Těšte se na hutnou klaustrofobní atmosféru, gradované napětí a nečekaný závěr (ty autor umí).

Příběhová linie se odvíjí chronologicky a hned zpočátku jsou jasně daná fakta „kdo, s kým, kam, jak, proč (a za kolik)“: Desetičlenný tým (6 vědců, 4 zkušení astronauti) je vyslán ze základny Jupiterova měsíce Ganymedu na podmořskou základnu Europy byly tam totiž objeveny dosud neznámé formy života. Jejich detailní výzkum by znamenal průlom ve vědeckých poznatcích lidstva.
Mise je však již ze startu provázena podezřelými událostmi a komplikacemi – rozbité či chybějící výzkumné přístroje, neochota vedení komunikovat o všem se Zemí nebo třeba podivná úmrtí stavebních dělníků na Europě. A když se tým na zamrzlém měsíci zabydlí a začne s výzkumem, zjistí, že tamních živočichů je nejen velké množství, ale disponují nečekanými rozměry a schopnostmi.

Kniha vám svým obsahem určitě připomene kultovní záležitosti jako např. VETŘELCE (uzavřené prostory, z nichž se špatně utíká), PROPAST či 20 000 MIL POD MOŘEM (oceán ukrývá tajemství), VĚC a, věřte nebo ne, v závěru byste mohli nenápadně zavadit o Kingovo TO. Možná se toho najde více, každopádně Přístav u řeky Styx jim všem dělá čest.

Poněkud naplocho zde vyznívají jednotlivé charaktery. Většině z onoho desetičlenného týmu není vůbec jednoduché přisoudit nějaké vlastnosti či vzhledové atributy, a tak vám potom vlastně ani netrhá žíly, když se jim dějí „ošklivé věci“…a těch je tam čím dál víc, čím vyšší je číslo stránky, na které se zrovna nacházíte.

Stručně shrnuto:
Na počátku vás tíží dusná atmosféra uzavřené základny a strach z neznámého.
Napětí graduje při „seznamování se“ s europskou faunou.
Pointa knihy vám rozšíří zornice i mozkové cévy a vy ideálně hned po dočtení strčíte knihu do ruky někomu dalšímu, abyste poslali dále dost dobrý kus českého čtiva :) .

Komentáře (0)

kniha Přístav u řeky Styx recenze