Novodobá "Popelka" pro děti i dospělé!

recenze

Cinder (2012) 5 z 5 / mmmisulka.r
Cinder

Cinder
Novodobá Popelka pro děti i dospělé!
Kniha, která uhrane i vás, ač si to zatím ještě nemyslíte!

Cítím se jako Kolumbus když objevil Ameriku! V mém případě je Amerikou knižní série Měsíční kroniky od Marissy Meyerové. Celou sérii jsem si pořídila před nedávnem, kdy jsem propadla kouzlu fantasy. K prvnímu dílu jsem se dostala až teď a řeknu vám, že se držím zuby nehty, abych nesáhla hned po dalším dílu! Nejde to říci ani napsat jinak - dostalo mě to!

Myslím, že většině z vás není třeba děj nijak blíže představovat, ale doufám, že se tu najdou i tací, kteří sérii neznají, fantasy se bojí a třeba je maličko nahlodám k malému experimentu, který se v tomto případě vyvede!

Není tajemstvím, že celá série je sepsána na motivy různých pohádek. První díl Cinder je motivován Popelkou. Je to opravdu příběhu podobné, ale nenechte se zmást, Cinder je totiž velkolepá a dokonale svá.

Jde o sci-fi a fantasy příběh, který je těmito prvky neskutečně prošpikován. Cinder je šestnáctiletá mechanička a napůl kyborg. Má dvě nevlastní setry a samozřejmě i macechu. Je brána jako majetek, jako přítěž, málokdy je na ni pohlíženo jako na dceru v pěstounské péči. Daleko blíže se vyrovná odpadu.

Jednoho dne se v jejím krámku objeví samotný princ Kay, který potřebuje opravit svoji androidku. A už v tomto momentě je patrné, že nebude nouze o sympatie. Následuje osobní pozvání na ples, ale stejně tak, jak to bylo ve skutečné Popelce, ani Cinder nebude mít moc možností, aby se na ples dostala.

Linka klasické pohádky je zde patrná, ale v příběhu nás potrápí ještě něco jiného a tím je skutečnost, že světu pozemšťanů hrozí válka od královny Levany, ze světa Měsíčňanů. A ještě k tomu zemi sužuje zákeřná choroba - Letumóza. Když se touto nemocí nakazí jedna z Cindeřiných sester a zrovna ta, kterou má Cinder nejraději, macecha se uchýlí ze zoufalství i nenávisti k činu... nechá Cinder chytit a odvést do paláce k testování léků proti Letumóze. Testy se totiž provádí právě na kyborzích. Zatím se ale ještě žádný živý nevrátil. Jenže Cinder je jiná a najednou se stane cennou. Napůl člověk, napůl kyborg a možná ještě něco víc...

Můj dojem:
Nebudu vám lhát, po přečtení první věty v knize jsem si řekla, proboha, do čeho se to pouštím. Jenže po dvaceti stranách jsem zbystřila všechny smysly, v půlce knihy jsem nevěřícně hltala každé slovo a na konci knihy jsem byla totálně v pasti!

Popelka kyborg, která místo střevíčku ztratí půlku nožky, na ples se létá vznášedly a všude po městě se potulují roboti, androidi a jiné prazvláštnosti. Příběh zasazený do jakési novodobé Číny a světu hrozí válka s Měsíčňany. Hmmm, co vy na to? Děsivé a bláznivé co? Jenže!!!! Neskutečně fungující a podmanivé. Nevěřila jsem tomu a to říkám upřímně a na rovinu, ale opravdu jsem podlehla.

Maryssa Meyer je skvělá vypravěčka, dokonale si vyhrála s okolním světem i s postavami. Většinou v knize zvládnu postřehnout nějaké ty překladatelské a korektorské chybky. Tady? Tady jsem na to neměla vůbec čas, tolik jsem byla zaměstnaná příběhem. Připadala jsem si jako závislá na nějaké droze a potřebovala jsem stále víc. Stojí mě velké úsilí, abych okamžitě nevzala do rukou další díl.
Tohle je a bude perfektní začátek dokonalé fantasy série. Doporučení všemi deseti!

Hodnocení: 90%
více z recenzní: www.kniznidenicek.blogspot.cz

Samira
29.03.2017

Asi bych neměla tu disciplínu a srdce a okamžitě bych sáhla po druhé knize, mně to tenkrát nehrozilo, na každý díl zvláště na ten poslední se nelidsky dlouho čekalo. Ještě, že měl čtenář prakticky vypálené každé slovo a kniha mu nenechala zapomenout. Přimlouvám se za podlehnutí:), každý díl je lepší a větší.