Norská vražda, dobrá vražda

recenze

Instinkt dravce (2014) 4 z 5 / jakear
Instinkt dravce

Případ surové vraždy senilní učitelky otřese Norskem – vrah ji uškrtil a následně jí zarazil pletací jehlice do očí. O tom má napsat Henning Juul, redaktor zpravodajského webu. A jeho sestřička Trine má být dle palcových titulků hlavní aktérkou v sexuálním zneužití mladšího politika...

Thomas Enger se zapsal do čtenářovy paměti romány o svérázném novináři pronásledovaným vlastní minulostí Henningu Juulovi. Po Kamenném dešti a Fantomové bolesti, které na český trh přivedlo nakladatelství MOBA, přichází Instinkt dravce.

Autor příběhem provází svižně a čtenáře napíná seč to jde. Během vyšetřování, do nějž můžeme nahlédnout, dochází k další vraždě, která zprvu zdánlivě, později úzce, souvisí s vraždou neoblíbené učitelky Erny. Mezitím se Henning snaží přijít na kloub skandálu své sestry, se kterou už spoustu let není v kontaktu. Vzpomíná na společné dětství a snaží se rozpomenout, proč se vlastně nestýkají. Při všem tom se náš hlavní hrdina pokouší dostat pod roušku tajemství záhadného požáru v jeho bytě, při němž před dvěma lety zahynul jeho syn.

Kniha je mistrovsky napsaný kousek s velmi promyšleným příběhem. Nemohl jsem se od knihy odtrhnout a stále jsem otáčel stránky ostošest, abych konečně zjistil, jak to všechno bylo. Enger mi to moc neulehčil, neboť ke konečnému rozuzlení dochází až v samotném závěru knihy a vy celou tu dobu marně dumáte nad tím, jestli se Trine skutečně provinila, a hlavně – kdo je vrah.

Za zmínku stojí vykreslení postavy šíleného vraha, který se rád ve svém životě nechával doprovázet smrtí tím, že byl jejím udělovatelem. Bylo opravdu děsivé nahlédnout do myšlenkových pochodů zvráceného člověka posedlého smrtí.

A teď je to na tobě, čtenáři. Těší-li tě, když tě kniha napíná k prasknutí a pátráš-li rád po krvežíznivém vrahovi, mohu ti tuto knihu vřele doporučit. Jsi-li ale tak trochu strašpytel a takové surovosti nejsou pro tebe, nech knihu proplout kolem sebe, protože ta by ti nedala spát!