Noc na Karlštejně - Jaroslav Vrchlický

recenze

Noc na Karlštejně (2013) / Stanka
Noc na Karlštejně

Žárlivá královna a nesmyslný zákaz

Nedávno jsem již poněkolikáté shlédla slavný filmový muzikál Noc na Karlštejně s Vlastimilem Brodským a Janou Brejchovou v hlavních rolích a s úžasnými písničkami Karla Svobody. A tak jsem zatoužila i po přečtení knihy, navíc teď je díky nakladatelství Omega v novém kabátu. Mimochodem obálka knihy z dílny Jiřího Miňovského s portrétem královny vzhlížejícím ke Karlštejnu je vskutku povedená. Veselohra s historickým námětem o ženské žárlivosti a odvaze je jistě nejznámějším dílem Jaroslava Vrchlického. Hra o třech dějstvích se odehrává na hradě Karlštejně za vlády Karla IV. Nejdříve se seznámíme s postavami. Hlavní ženskou hrdinkou je Karlova manželka Alžběta, která jak jistě víte, byla obdařená nadměrnou silou. Pak tu máme samotného krále Karla IV., který je ve hře zobrazen nejen jako nesmlouvavý panovník, ale i naopak jako vlídný manžel a moudrý muž. No a pak tu máme i druhou výtečnici, která se v přestrojení dostala na hrad – a to statečnou a vtipnou dívku Alenu, milenku královského číšníka Peška Hlavně. V jejím případě šlo o sázku s otcem – pokud by se jí podařilo vniknout na hrad, nebránil by sňatku s Peškem. Tak to bychom měli, obě ženy jsou na hradě. A co se dělo dál? Císařovna se převlékla za panoše a hlídala císařovu ložnici. Dostala také žádost o polibek od krále Petra, který v ní tušil ženu, Alžběta jej samozřejmě odmítla a zlomila jeho meč, tím se však také prozradila svému manželovi. Umíte si jistě představit, jaké povyražení vyvolala žena na hradě, a dokonce dvě ženy. Ale jistě si živě umíte představit, jak to celé dopadlo … když jde o „ženský“, každé mužské srdce pookřeje, i to císařovo.
Autor skvěle propojil historickou epizodu z naší minulosti s úsměvným pohledem na ženskou žárlivost. Příběh je plný živých dialogů mezi postavami a vtipnými zápletkami. Kniha je velmi čtivá, nenáročná a vzhledem ke svému rozsahu bude jistě vhodnou povinnou četbou k maturitě. Pokud jste viděli filmové zpracování a oblíbili jste si jej, nezklame vás ani kniha.