Nic není takové jak se nám na první pohled zdá

recenze

Baba jedová (2015) 4 z 5 / Nagadir
Baba jedová

Valentýna je mladá a perspektivní, proto neváhá si u samozvaného uměleckého fotografa Radima Merce vydělávat lechtivými fotkami. Bohužel je ale do Radima bezmezně zamilovaná, on však její city nesdílí. Proto je po nepříjemném prozření rozhodnuta změnit svůj život, a hned na to naráží na citlivého a ohleduplného Adama, který by ji mohl pomoci zapomenout. Nic ale není takové jak se na první pohled jeví. Když je Radim Merc nalezen ve svém ateliéru podříznut doslova od ucha k uchu je na podporučíku Mauserovi a poručíku Janovičovi zjistit kdo za vraždou stojí.

Kniha se čte opravdu velmi dobře a rychle. I když se mi děj jevil zpočátku trošku pomalejší, přesto mě dokázal relativně zaujmout a než jsem se nadála, zjistila jsem, že už je konec. Autorka tedy rozhodně ví jak stupňovat napětí. Upřímně si totiž raději přečtu knihu která začíná slabě ale končí výborně než naopak. Také tomu napomohla i vzájemná … mezi postavami. Vztahy jsou tu popsány celkem věrohodně a rovněž se mění či vyvíjejí. A to různé popichování či skvělý černý humor se sarkasmem je jen třešinka na dortu. Upřímně, jestli nějaká kniha obsahuje tenhle typ humoru má u mě zpoloviny vyhráno, jsem na něj totiž strašně zatížená. Co mě ale občas zaráželo byl místy zvláštní slovosled, který mi tak nějak nesedl a užití podivných slov či spojení, které mi absolutně nic neříkala (,,to mě fakt medí,, doteď si nejsem jistá jestli je to opravdu něco reálného nebo jen chyba tisku, prosím, pokud někdo chápe co tím autorka chtěla říct chci to osvětlit!).

Postavy jsou opravdu různorodé a co se mi na nich asi nejvíc líbilo je to, že i když to tak na první pohled nevypadá, jsou ve svém jádru značně propracované. Ale o tom to je, o tom je umění vypravovat, když vám autor naservíruje postavu která vás třeba zkraje nezaujme nebo ji nemáte rádi, ale skrz příběh si ji buď oblíbíte nebo alespoň pochopíte. Valentýna je na první pohled namyšlená nána, která si je jistá tím, že ona a jen ona jediná má pravdu. Skrz celý příběh ale poznáme i její druhou stránku. Je sice pravda že mi ta její eskapáda s Adamem přišla trošku urychlená a její změna byla příliš zčistajasna, ale nakonec to docela dobře fungovalo. Stejné je to s poručíkem Janovičem, který působí jako mrzout a protiva, ale nakonec vás asi jeho špičkování s Mauserem začne bavit. Takže i když mi většina postav byla ze začátku nesympatická, ke konci jsem si uvědomila, že jsem si přece jen některé oblíbila.

Děj, jak už jsem se zmínila, ten se zpočátku opravdu vleče a opravdu jsem měla problém se do knihy začíst. Ne že bych se vyloženě nudila, ale o nějaké extra zábavě taky nemůžu mluvit. Jakmile ale začne vyšetřování a na scéně se objeví Janovič s Mauserem, kniha dostává velký spád a všechno neuvěřitelně rychle utíká. Nejen tím, že vyšetřování působí dynamicky, ale i střihem na Týnu s Adamem, které tomu dodává patřičné napětí. A čím víc se dostáváme k závěru tím víc je kniha napínavější. Samotné jádro děje sice nepůsobí kdovíjak originálně, ale zrovna v tomhle poměru a s těmihle přísadami to tvoří velice dobrý konečný výsledek.

Závěr. I přes některé nesrovnalosti je to velice čtivá kniha do které se pohroužíte ani nevíte jak.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Moba