Někdo cizí v domě

recenze

Někdo cizí v domě (2018) / evasamankova
Někdo cizí v domě
Co když parfém, který jste ráno před odchodem z domu pečlivě zavřeli, najdete večer otevřený? Co když na prázdné kuchyňské lince najednou stojí použitá sklenička? Co když vzorně poskládané spodní prádlo je rozházené? Někdo cizí byl v domě… Nebo nebyl cizí?

Americká spisovatelka Shari Lapena na sebe strhla pozornost už svým debutovým románem Manželé odvedle, který byl nakonec vydán v 35 zemích. Nechyběl ani český překlad. Nejinak je tomu i s druhou autorčinou knihou - novinkou Někdo cizí v domě.

Hlavními postavami toho thrilleru jsou manželé Karen a Tom. Své „ano“ si řekli před dvěma lety a od té doby vedou příjemný život v lepší předměstské čtvrti New Yorku. Jednoho večera je ale všechno úplně jinak… Když se Tom vrací jako obvykle z práce, vchodové dveře jsou odemčené, všude se svítí, v kuchyni je rozdělaná večeře, ale Karen nikde. Zřejmě odešla ve velkém spěchu, protože doklady, kabelka i telefon zůstaly doma. Jediné, co chybí, je Karen a její auto…

Vyděšený Tom manželčino zmizení nahlásí na policii. Od té se ale obratem dozvídá, že Karen měla vážnou autonehodu, kdy v nepřiměřeně velké rychlosti projela několika křižovatkami na červenou, až se zastavila o sloup. Kromě mnoha pohmožděnin utrpěla těžký otřes mozku. Karen si z nehody, ani z událostí před ní nic nepamatuje. Nevzpomíná si, proč tak narychlo odjela z domu a vydala se do pochybné čtvrti. Když je konečně propuštěna z nemocnice, přichází další šok. Policie si začala její nehodu spojovat s něčím daleko horším…

Shari Lapena vypráví, stejně jako ve své první knize, rychlým tempem. Je úsečná, s ničím se nepáře, nezdržuje se vatou v podobě nejrůznějších popisných části. Děj ubíhá velkou rychlostí, je to jako horská dráha - co platilo před chvíli, už dávno neplatí. Příběh sledujeme skrze vypravěče prostřednictvím téměř všech postav. Nouze není o malá ani velká překvapení, která výrazným způsobem hýbou dějem. A co teprve ta úplně poslední stránka knihy! :)))

Autorka se ale přeci jen drží velmi podobné šablony jako ve své prvotině, proto ten, kdo ji četl, bude tady schopen leccos vytušit dopředu. Lehký a uvolněný vypravěčský styl spolu s koncipováním děje do krátkých kapitol jsou pilířem příběhu a podtrhují jeho dynamiku. Právě tímto živým způsobem líčení děje dohání Shari Lapena body, které jinak ztrácí na poli řemeslné propracovanosti a provázanosti zápletky i progresu hlavních postav. O těch se dá říct cokoli, jen ne, že jsou čitelné, sympatické a důvěryhodné. Zkrátka žádné z nich nelze věřit.

Někdo cizí v domě je rychle ubíhající thriller plný napětí, zvratů a nedůvěry. Rychlé a nenáročné sousto pro každého milovníka napětí.

Komentáře (0)

kniha Někdo cizí v domě recenze