Nejmoudřejší rádce pro zlostné - čmuchadlo

recenze

Bertík a čmuchadlo (2014) 4 z 5 / Janasem
Bertík a čmuchadlo

Petra Soukupová je autorkou knih pro dospělé. Tak tohle tvrzení už neplatí. Letos na podzim vydala svou první (a snad ne poslední) knížku určenou dětem. Bertík a čmuchadlo je příběhem prázdninovým, příběhem o trápení a příběhem zaplněným fantazií.
To je tak: Bertík jede s maminkou a jejím přítelem Richardem, kterému říká Rypouš, na prázdniny. Na chalupě u Richardovy sestry by se mu mělo líbit - les, skály, děti. Jenže Bertík je nazlobený, tuze nazlobený - on totiž nemá rád maminčina přítele, on chce být s tátou. Zlobí se na celý svět, maminka je smutná a on zpruzený. Odnaučil se usmívat. Richard se snaží, jenže je to zbytečné - i kdyby se přetrhl, tak ho Bertík mít rád nebude. Byla by to zrada vůči tátovi...
Ostatní děti jen zírají. Bertík je pořád zakaboněný, takže je brzy úplně sám. Uteče do lesa a potká podivné zvíře - mluvící zvíře. Prý čmuchadlo. Našel kamaráda, který mu tvrdí, že s ním není rád, ale musí s ním být. Nazývá vše, co provedl, pravými jmény a postrkuje devítiletého kluka ke smíření. Neradí, jen naznačuje - na vše Bertík musí přijít sám. A světe div se, spousta věcí mu dojde. Především to, že zbytečným vztekem a škareděním otráví prázdniny jen a jen sám sobě. Ostatní si je užívají. Snad pouze maminka je smutná! A tak podivné čmuchadlo pomohlo najít cestu jednomu klukovi, který se dostal do situace, v níž je nejeden malý človíček - mít tátu a mámu, kteří nechtějí být spolu, přijmout nové členy rodiny... Je to těžké pro dospěláky, co si s tím má počít malý kluk (holka)?
Příběh Petry Soukupové je stručný, rychlý, zřejmý, lehce uvěřitelný a lehce ztotožnitelný. Každý z nás přijme Bertíka za svého, rozumí jeho vzteku, chování. každý z nás by chtěl mít doma čmuchadlo, které by nás popostrčilo správným směrem. Bertík a čmuchadlo je prázdninovým příběhem, který není moc veselý a přitom dokáže pohladit, polaskat a hlavně otevřít oči - malým určitě a velkým? Velcí by si ho měli přečíst ještě před těmi malými!
Kniha vyšla s ilustracemi Petra Korunky, které evokují trochu retro náladu. Obálka je střídmá, velmi příjemně působí předsádky plné stop toho záhadného zvířete, co umí mluvit.