Na první pohled červená knihovna, ale...

recenze

Na první pohled (2014) / Janasem
Na první pohled červená knihovna, ale...
Neuvěřitelný příběh, dá se říct: jednoho dne zazvoní u dvacetiletého automechanika, co žije poklidně a sám na malém městě, večer zvonek a za dveřní stojí hollywoodská hvězda, kterou v různých anketách několikrát zvolili za nejkrásnější ženu na světě. Arthur Dreyfuss je okouzlen a taky se dost stydí – však té okouzlující krasavici otevřel s plechovkou piva v ruce, v nátělníku a trenkách se šmouly. Ona jako kdyby to neviděla, vlastně se zdá, že jí to přijde roztomilé, a energicky se vlastně pozve dál. A představte si, druhý den ráno mladík zjišťuje, že to není sen, ta krásná žena u něj v obýváku opravdu je!
Arthur bydlí v malém domku v Pikardii, zná jen práci a kolegy. O víc nikdy nestál. Je zamlklý, osamělý, těžko navazuje kontakty s opačným pohlavím. A k tomuhle klukovi přišla sama od sebe na návštěvu hollywoodská hvězda. Prý si potřebuje odpočinout a jeho domek je pro to jako stvoření. V jejím vyprávění však něco nesedí. Jenže Arthurovi je to naprosto šumafuk. Všichni v městě mu ji závidějí. Pak se ukáže, že je to všechno trošku jinak. Tou, která zazvonila u jeho dveří, není slavná Scarlett Johanssonová, jenom se jí hodně podobá. Dlouho jí to nevadilo, využívala, spíš zneužívala podobnosti se slavnou hvězdou. Ovšem pak se ztratila sama sobě, už to nebyla ona, byla jen obrazem herečky. Na ni všichni zapomněli. Je zřejmé, že frustrace narůstala, proto musela vypadnout ze svého života, co si sama poničila.
Mezi těmi dvěma vzniká křehké pouto lásky, krásné a něžné. Zdá se, že je čeká skvělá společná budoucnost. Prožijí spolu kouzelných sedm dnů, které slibují, že další budou ještě lepší! Stačí však jedna neopatrná věta, jedno jediné přeřeknutí...
Slova mají velkou moc: mohou uzdravovat i ničit. V nestřeženém okamžiku zlikvidují pracně stavěný vztah, který mohl mít perspektivu. Krásný, něžný příběh, jenž se zpočátku zdál být nabarven načerveno, natolik je úvod sladký, se zlomí v tragické drama, v němž hlavní roli hrají netaktně vyslovená slova a z nich rychle vyvozené úsudky. Pokud tedy čekáte jen milostný příběh, budete překvapeni. Autor je mistrem syžetu a dokáže z banálních situací vytěžit příběh hodný obdivu. Příběh, který je potřeba nahlížet i z druhého pohledu. Ostatně, tak nějak to přece v životě chodí!

Komentáře (0)

kniha Na první pohled recenze