Nejhorší noční můra

recenze

Nejhorší noční můra (2017) 2 z 5 / Roubas
Nejhorší noční můra

Když Evelyn vezme její středoškolská láska místo do kina do jejich oblíbené lesní chaty a nepatřičně si s ní po nějakou dobu hraje, zatímco po ní celé město pátrá, zabije jí tři kamarádky, které kolem ní s uměleckým citem naaranžuje, aby se člověk takhle stranou od lidí necítil sám, a když ho to přestane bavit, tak jí podřízne krk a s pocitem skvěle odvedené práce chatu zapálí a odkráčí po svých na bassebalový trénínk.
Jenže Evelyn přežila, a zbytek svého života zasvětila studiu psychologie a myšlenkových pochodů těch nejzvrácenějších jedinců, kteří se hrdě prochází po světě. Nyní pracuje v Hanover House, zařízení, které se stalo pro podobné jedince útočíštěm a snaží se naplnit svůj životní cíl a nakouknout jim do hlavy.

Zlom nastátá, když je v městečku nalezeno znetvořené tělo. Existují dvě možnosti. První je, že někdo utekl z Hanover House a chystá se terorizovat městečko. Druhou, že se Jasper vrátil, aby dokončil, co se mu již dvakrát nepovedlo, a to usmrtit Evelyn.

Seznámíme se s psychopatem Hugem, se kterým Evelyn pořádá sezení a který se jí poslední dobou snaží varovat. Dalším zajímavou a zvrácenou postavou je nový vězeň Anthony. Evelyn spojí síly s místním seržantem, se kterým mají za sebou neúspěšný pokus o navázání známosti a odkrývají zasněžené stopy zla, příčemž se Evelyn musí vypořádat se svou minulostí a ujasnit si svůj postoj k seržantovi.

Kniha Nejhorší noční můra je dokonalým příkladem toho, jak se dá zničit skvělý potenciál. Alijašská příroda přímo vybízí k budování tísnivé, promrzlé, temné atmosféry, která nejednoho čtenáře přinutí zavřít okno, nebo se přikrýt dekou. Místo toho se nedočkáme pořádného a barvitého popisu okolní krajiny, nebo zrovna řádicí sněhové bouře.

Příběh sice relativně odsýpá, na druhou stranu tolik opakujících se myšlenek, vět , situací jsem dlouho v žádné knize neviděl. Ano Evelyn, my víme, že tě v šestnácti letech napadl tvůj přítel Jasper, víme, že z toho máš trauma, my víme, že psychopati jsou narcisové, rádi lžou a jsou emočně jako chameleoni, bohužel i tak, je to skoro na každé straně zmíněno.

Dialogy skřípají, jsou toporné a nefungují. Evelyn se s každým baví jako kdyby přednášela na vysoké škole. Její milostný vztah s jediným policistou ve měste, seržantem Amarokem, se s přibývajícím počtem stránka stává stále víc ubíjející, jelikož neustále čteme o jejich váhání jestli se spolu mají vyspat nebo ne.

Druhá polovina sice nabídne několik překvapivých zvratů, ve které jsem po první polovině knihy ani nedoufal, na druhou stranu už výsledek rozhodně nezachránily a s dokořán otevřenými vrátky pro druhý díl mám také problém. Thriller, který může fungovat pokud se s žánrem teprve oťukáváte, ale pokud máte něco načteno, rozhodně vás zklame. Palec nahoru za citáty vrahů.

Děkuji nakladatelství Omega za recenzní výtisk
Knihu si můžete zakoupit v knihkupectví Dobrovský