Navždycky? Prosím už nikdycky!

recenze

Navždycky (2020) odpad! / Veve721
Navždycky

Pokud jste vášnivými fanoušky Nofreeusernames, tak vám doporučuju mojí recenzi nevěnovat pozornost. Ona totiž nebude zrovna pozitivní a nerada bych ranila někoho city, proto už takhle předem varuju... ;-)

Ale pojďme ke knížce. "Navždycky" se poslední měsíce dostalo na výsluní skrz masivní propagaci ze strany Humbook teamu a Albatrosmedia. To samozřejmě není nic podivného, když přihlédneme k faktu, že je s autorkou pojí profesní vztahy. Na druhou stranu to vyvolává otázku, zda v tomto případě nejde spíš o protekční dílko, které by se za jiných okolností ztratilo mezi tucty podobnými výtvory. Už po přečtení ukázky jsem si pomyslela, že nepůjde o žádný skvost, no i tak jsem dala knížce šanci. Nikdy totiž nekritizuju nic, co bych komplet celé nepřečetla - vždy doufám, že mezi stránkami něco pozitivního přeci jen najdu. Tady ale musím trvat na svém prvotním dojmu. Knížka je velmi podprůměrná, postrádající jakoukoliv literární hodnotu. Děj je plytký, bez nápadu, opakující klasická klišé romanťáren a nejhorší je fakt, že postrádá vtip. Od knížky, která se tváří být vtipná bych očekávala víc, než jen průpovídky o vydloubávání očí, uřezávání malíčků, vraždění koťátek a podobné hovadiny.

Hlavní hrdinka je samostatná kapitola. Jaká je tady Mei?
-hovado (plivat komukoliv do hrnku je prostě fuj)
-pažravá (taky mám ráda čokoládu, ale je minimálně slušné se o ní podělit s maminkou)
-děsně dětinská (kolik té holce vlastně má být?)
-drzá (jen nevycválaný spratek si může troufnout na to, aby křičel po svém učiteli za to, že se s ní rozešel kluk)
-zahleděná do sebe (jak může někdo dva roky sedět v lavici s kamarádkou, o které absolutně nic neví?)
-sobecká (která holka závidí svému klukovi, že dostal z písemky lepší známku než ona?)
-vůbec ne vtipná (i když se nám autorka velmi síleně snaží vnutit opak)
Nebudu tvrdit, že jsem se vůbec nezasmála.

Samozřejmě, že se našlo pár vtipů, které se vydařily. To však nic nemění na tom, že mi hlavní hrdinka byla tak neskutečně nesympatická, že jsem při čtení doslova trpěla. Upřímně se divím, jak se s takovým nesnesitelným sobcem mohl na konci knížky ještě někdo bavit. Dva roky přehlížet holku, se kterou sedím v lavici? Lhát všem okolo? Totálně pošlapat ego svého přítele jen proto, že jsem posera a bojím se, co by na něho řekl môj kámoš? Ach bože, takhle mě už dlouho knižní postava nevytáčela.

"Navždycky" si mě vůbec nezískalo. Od zaměstnankyně vydavatelství bych očekávala víc. Laťka je nastavena vysoko - v dnešní době existuje tolik talentovaných lidí, kteří se snaží prosadit svou literární tvorbu. Bohužel mnohým takovým se jejich sen nesplní, přestože mají talent od Boha, zatímco jiným stačí znát správné lidi, aby jim vydali jejich podprůměrný výtvor sesmolený za 2 měsíce. Je to naprostý výsměch všem spisovatelům, kteří nad psaním stráví někdy i roky tvrdé práce, aby jejich "dítě" bylo naprosto perfektní.

Ale dost filozofování, pojďme k mému hodnocení. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že bude nízké. Kdyby nešlo o člověka od knih, kdyby propagace neslibovala hory-doly, kdyby se autorka nepyšnila pouhými 2 měsíci práce, tak bych možná byla mírnější. Ale třeba zohlednit to, že měla bonus do začátku oproti jiným, a i tak ho nevyužila. Dávám nejnižší možné hodnocení a doporučuji neztrácet drahocenný čas s touhle knihou. Pokud romantika, doporučuju Jane Austen a její Pýchu a předsudek. Tam nikdo nemluví o vraždění koťátek, jazyk je krásný, košatý a hlavní hrdinka svéhlavá i vtipná. U Mei z "Navždycky" musím citovat její vlastní slova: "Jsem trapná, jsem trapná, jsem trapná." Bohužel má pravdu. A jsem si jistá tím, že po této knížce už podruhé nesáhnu. Nikdycky.

(Trochu se obávám, aby mi po zveřejnění recenze taky někdo nenaflustal do čaje...) :-D

Komentáře (4)

Přidat komentář

siena
02.03.2021

Elinek, protekce?

Ellinek
02.03.2021

No a to pozor pozor! Tahle knížka bude mít dokonce volné pokračování! Takhle se ta protekce dneska dělá! :D


PokiCz
01.11.2020

Proč taková afektovanost? Ta kniha/autorka Ti nějak ublížila? A to, jak dlouho knihu autorka psala je irelevantní, nic to neznačí o kvalitě ani nemůžeš posoudit, zda by byla kniha jiná, kdyby ji psala rok nebo pět let, to jsou jenom domněnky.

kristie
19.10.2020

Přesně toho jsem se bála, že se z takhle vyhypovaný knížky nakonec vyklube podprůměrná blbina. Nu, aspoň nebudu ztrácet čas a peníze. Takže díky za recenzi.