Najděte si svou noční můru

recenze

Bazar zlých snů (2016) 5 z 5 / katy238
Bazar zlých snů

Jako skalní fanoušek děl Stephena Kinga jsem vydání některých jeho dosud nepublikovaných povídek přivítala s nehraným nadšením. Zmínka o autorově předmluvě u každé povídky mě sice trochu odrazovala, nemám ráda, když autor tahá do knihy svoje opravdové já a pocity, ale obdiv k mistrovi mnoha žánrů převládl.

Když se mi kniha konečně dostala do rukou, neváhala jsem ani chvíli. Pokud pominu skutečně nádhernou grafiku přebalu, je kniha skrz naskrz mistrovským dílem všedních i nevšedních příšerností, které mohou potkat každého z nás. U mnoha povídek tato nepříjemná věta "může se to stát i Vám" nepříjemně visí nad každou stránkou a právě autorova předmluva ke každému vyprávění dodává ději rovinu, jakou by jinak čtenář nikdy nemohl poznat.

Povídky by se daly jednoduše a srozumitelně rozdělit na mysteriózní horory a děsy všedního života, v obou kategoriích jsem sama našla několik svých dětských a i několik dospělých nočních můr. Hluboký dojem ve mě zanechala už úvodní povídka Míle 81. King již dříve napsal apokalyptickou povídku o nadvládě automobilů nad světem, tento příběh mi jej nepříjemně připomněl, byť je poněkud z jiného soudku, nepříjemně nabourává zažitý stereotyp auta jako bezpečného přístavu na dlouhých cestách.

Další dílko, Zlý chlapeček, je skutečnou noční můrou, kdy se tajemná démonická bytost zaměří na libovolného ubožáka a udělá mi ze života planoucí peklo. Tato konkrétní hrůza mě osobně pronásledovala ve snech mnoho let a mistr King ji převedl na papír s většinou úděsných podrobností, jaké děsily i mě.

Další díla už jen dokreslují pevnou linií kontury strachu, jaké v sobě najde každý a někteří je i zažili.

Vždyť co můře být horší, než když náš milovaný je zničehonic mrtev a mi proti tomu nemůžeme udělat už vůbec nic? I o toto téma se autor jemně opře a, jako u mnoha povídek, nechá čtenáře stát osamoceného s vtíravým pocitem neskutečna, aby se se zjištěnou pravdu vyrovnal sám podle svého.

Touto knihu mi Stehen King opět dokázal, že je mistrem mnoha žánrů a dokáže změnit prach v zlato. Na tuto knihu jsem letmo viděla některé reakce čtenářů a mnohé skutečně rozčarované. Já sama jsem opravdu alergická na pro mě naprosto nepochopitelnou hlášku, že mistr King je autor kolísavé kvality. King je autor mnoha žánrů a sochař mnoha myšlenek a mnohá díla je nutné přečíst několikrát a přemýšlet u nich, aby je čtenář pochopil se všemi nuancemi, jaké jedině King dokáže do svých příběhů vplést. Jemná krajka náznaků se změní v pevné lano pochopení a pak je snadné nechat se jím strhnout do každého s mnoha Kingových světů. A všechny jsou úžasné.

Pokud u několikáté knihy máte pocit, že ji nechápete, tak ho prostě přestaňte číst, protože to nemá význam. King dokáže do svých příběhů skrýt všední i nevšední hrůzy, ale i hlubokou filozofii života, schovanou v obyčejných věcech, jež se stávají neobyčejnými.

Kniha Bazar zlých snů je fantastická povídková sbírka s velmi hlubokými myšlenkami a já už teď vím, že až ji budu číst příště, naleznu v ní opět něco nového. A bude to krásné.

Díky, pane Kingu.

p.mihoc