My proti Vám (Aneb je to v rodině)

recenze

Dívka z Ďáblova močálu (2015) 3 z 5 / sagasir
Dívka z Ďáblova močálu

My proti Vám
(Aneb je to v rodině)

Autoři: Lisellotte a Søren Hammerovi vs. Lars Kepler
Díla: série s komisařem Konradem Simonsenem vs. série s komisařem Joonou Linnou
Žánr: detektivní série vs. krimi série
Nakladatelství: Host

Následující autory spojuje hodně věcí. Například detektivní a krimi žánr, ale i oblast kde žijí a píší (Skandinávie- Dánsko a Švédsko). Řadí se v tomto žánru mezi první vydávané autory nakladatelství Host z oné současné severské detektivní vlny. Oba autoři sepsali či píší svou detektivní či krimi sérii. Hlavně se však jedná o autorské dvojice a dokonce mezi nimi panují rodinné vazby. Hammerovi jsou sourozenci a pod pseudonymem Lars Kepler se skrývají manželé Ahndorilovy.

Obecně se tvrdí a i prodejnosti jednotlivých knih to dokazují, že z těchto autorů lépe vychází Lars Kepler. Přesto i Hammerovi mají co nabídnout. Jak to tedy vidím já?

Hammerovi a jejich série

Hammerovým zatím u nás vyšly čtyři díly z jejich série s komisařem Konradem Simonsenem. Osobně jsem pak tyto čtyři díly hodnotil takto: první díl: chvalitebný, díl druhý: výborný, díl třetí: dostatečný a díl čtvrtý: dobrý. Osobně tak považuju začátky této série za lepší než zbytek co byl u nás zatím vydán. Druhý díl pak opravdu považuju za výtečný, skvělý a mohl bych superlativy jen a jen přidávat. Hned další třetí díl, ale opravdu zklamal. Nemohl jsem se do něj začíst a dokonce mě jeho děj dlouho nudil. První díl je pak hodně dobrý, ale výborný prostě není a čtvrtý díl je dobrý (ale dobrých nikoliv však skvělých kriminálek je teď na druhou stranu habaděj). Rozsahově opět všechny knihy spadají do oblasti klasiky v této věci (408 až 429). Napětí tu je a dá se říct, že dostatečně, ale osobně by mně vůbec nevadilo, kdyby ho bylo přece jenom více. Samotné kriminální zápletky určitě zaujmou. Teď něco k postavám. Na jednu stranu hlavní postavu komisaře Simonsena si oblíbíte hned od začátku a celkově tým kolem něj se zdá být hrozně fajn. Tedy až na komisařku Paulinu (ale až od třetího dílu série kdy změní své chování v rámci toho co se s její postavou dělo v díle druhém.) Co se ostatních postav týče, tak snad jen toto: nenadchnou avšak ani neurazí.

Kepler a jeho série

Začnu velkou pochvalou. Po přečtení každého dílu série s komisařem Linnou se u mě dostavilo takové to WOW. Rozsahově jsou Keplerovky trošičku delší (496 až 600 stran). Tato série celkově je velice napínavá a příběhy odehrávající se v nich čtenáře chytí a už nepustí, než je nedočte. Musím hodně pochválit i postavy. Hlavně pak tu hlavní a to komisaře Linnu. Samotné krimi zápletky pak hodnotím velice dobře. Každý díl z této pětidílné série má strhující tempo a je velice napínavý, drsný a originální. Trošku z této charakteristiky dle mého názoru vybočuje druhý díl (Paganiniho smlouva). Tento díl je takový klidnější a mírnější než ostatní. Což mně osobně vůbec nevadí. Ba naopak Kepler tím pro mě dokázal, že dokáže sepsat skvělé krimi i v jakoby mírnější verzi. Velice oceňuji i propojení začátku série s jejím koncem skrz postavu psychiatra Berka. Jinak dle oblíbenosti si u mě jednotlivé díly série (od nejhoršího po nejlepší) vedou takto: Paganiniho smlouva, Hypnotizér, Stalker, Svědkyně ohně a Písečný muž.

Suma sumárum
Přiznávám, že osobně mám radši tu drsnou krimi. Tedy třeba zrovna tu kterou píše Lars Kepler. Zrovna Kepler by pak asi byl tím autorem, kdybych si musel opravdu vybrat jednoho svého nejoblíbenějšího autora píšící detektivky. Jeho série s komisařem Linnou je prostě jako celek úžasná, napínavá a originální. Tudíž u mě vítěz je jasný a sérii sourozenců Hammerových pasuji do role poražených. Jejich série je co se kvality týče docela výkyvová a některé postavy z ní tak úplně nemusím. Navíc tato série je zástupcem takového toho klidnějšího či mírnějšího krimi, dá li se to takto vůbec označit. Což mně osobně jinak nijak zvlášť nevadí. Toto zaměření však dle mého lépe zvládli jiní autoři (např. Mankell, Seghers, Kallentoft). Přesto i tato série má své kvality (druhý díl je výborný a první díl je také hodně dobrý). Jsem jinak ale vcelku zvědav jak si povedou případné další díly této série. Ta totiž ještě není ukončená na rozdíl od série od Keplera.

Tak to mám tedy já a jak vy?