Minulosti neunikneš

recenze

Ve službách zla (2016) 4 z 5 / Jack333
Ve službách zla

Říká se, že lidé se mohou změnit, pokud sami chtějí. Jenže zkušenosti mluví jinak, protože i ta nejrazantnější proměna člověka jej nakonec svede zpátky do jeho starého já, které tak on a okolí odsuzovalo. Nevěříte? Přesvědčte se.

Cormoran Strike se nerad vrací k tomu, co už proběhlo, ale poté, co sekretářce a jeho pravé ruce Robin přijde dar v podobě zabaleného lidského prstu, musí změnit názor. Vypadá to, že si někdo na něj brousí zuby a chce ho vidět nejlépe na onom světě. K tomu nadále řeší partnerské problémy s Elen, špatnou finanční situaci a také se ani nedokáže vcítit do svatebního ne/veselí Robin a Mathewa.

Málo postav, za to velice rozličných charakterů, se objevují napříč celým příběhem, které se snaží, aby čtenář byl neustále ve střehu. Což se ale naprosto daří. Nedělá vám vůbec žádný problém, že se občas dostanete do hlavy hlavního záporáka, ba naopak tomu dodává špetku tajemnosti a blízkosti. Brzy si možná řeknete, že už možná víte, kdo je za vším tím špatným, ale budete nakonec určitě překvapeni, že to tak není.

Temné uličky londýnského velkoměsta i odlehlých míst na venkově. Neustálý strach o svou bezpečnost, která pramení z nevyřízených křivd. Nic není ale opravdu takové, jak se na první pohled zdá. Květinový dar „na usmířenou“, který ale nesplní svůj účel. Svatební zvony odbíjí poslední hodinku.

Volal mu Kudla. Domluvili se, že si nebudou telefonovat, jenom posílat esemesky.
„Do prdele, Kudlo,“ řekl Strike a zvedal si přitom mobil k uchu. „Přece jsem ti jasně říkal…“
Oddechování za sebou uslyšel o zlomek vteřiny dřív, než vzduchem zasvištěla mačeta mířící mu na krk. Strike se střemhlav vrhl stranou, mobil mu vyletěl z ruky a sklouzl po špinavé podlaze. Při pádu mu ostří mačety seklo do ucha. Mohutný stín zvedl mačetu a chystal se znovu zaútočit na Strike, který sotva dopadl na zem: Strike ho kopl do rozkroku a vrak zachroptěl bolestí, ustoupil o pár kroků a vzápětí zvedl mačetu opět nad hlavu.
Strike se vydrápal na všechny čtyři a napálil útočníkovi pěstí přímo do koulí.

V pořadí již třetí detektivní příběh z pera autorky heptalogie o čarodějném učni Harry Potterovi, která nyní píše pod pseudonymem Robert Galbraith, nezklamal. Ano, čekal jsem mnohem lepší zápletku, protože předchozí kniha Hedvábník byla prostě dokonalá, ale i tak stálo za to, si Ve službách zla koupit a nechat se jí pohltit. Tentokrát mě jen ale tak mimochodem trochu obtěžovala dějová linka zaměřující se na vyšetřujícího detektiva a jeho pomocnici, která se má či nemá vdávat. Možná je to jen můj problém, kdo ví. Tak co příště pro nás připravíte, Miss Rowling?