Merry opět v akci.

recenze

Úder půlnoci (2014) 3 z 5 / ciniminisek
Úder půlnoci

Už nějakou dobu magie a lidskost žije vedle sebe, přesto jsou tací, co by to rádi změnili. Princezna Meredith čelí útokům na svou osobu a mezi bojem o holý život se snaží otěhotnět, aby mohla usednout na trůn a stát se královnou Vzduchu a Temnoty. Toto místo nabídla krutá královna Andais tomu, kdo dříve zplodí potomka, buď neteř Merry, nebo její vlastní syn Cel. A právě Cel jde přes mrtvoly, a to doslova. Možná časté střídání Merreditiných strážců může vést k potyčce, ale oni by pro svou princeznu udělali vše, třeba i sdílení lože s někým jiným a hlavně ochranu, kterou si nejen zaslouží, ale hlavně potřebuje. Princezna má nelehký úkol, vynechat své city a dát čistě na chemii a osud, který jí určí muže a následníka trůnu a přitom se nenechat zabít. A snad k tomu dopomůže magie, kterou Merry probouzí s každým svým sexuálním činem.

K tomu všemu Merry vzpomíná na svého otce, jehož smrt nebyla šestnáct let vyřešena. O to víc se bolest připomene, když za nejasných okolností zemřou lidský novinář a víla Beatrice, přímo na půdě Říše kouzel. Je to až moc povědomé smrti jejího otce. Proto nechce udělat tu samou chybu a svěřit vyšetřování pouze magii, ale povolává i forenzní tým, lidský tým. Jako bývalé soukromé očko, má Merry k vědě blízko a hlavně důvěru. Ovšem to se nelíbí mnoha obyvatelům Říše kouzel....

Spisovatelku Laurell K. Hamilton máme v podvědomí díky sérii Anita Blake, která se může pyšnit již šestnáctým dílem u nás vydaným. Sága Meredith Gentry nezůstává pozadu a světové ovace si značně zaslouží. Autorka dark fantasy je známá po celém světě a čtenářům stále dokazuje, že své povolání umí víc než dobře. Zda se to povedlo i v tomto případě, konkrétně čtvrtém díle o princezně Meredith, se dozvíte po přečtení knihy Úder půlnoci.

Magický svět ve kterém hlavní hrdinka společně s dalšími postavami žije, je vymyšlen přímo kouzelně. Ovšem nehledejte v příběhu žádnou pohádku, jelikož Merry je vše, jen ne sladká. Krev střídají intriky a boj. Téměř čtyři sta stran příběhu psaného jedinečným stylem a jazykem, ubíhá rychle před očima, a to zrovna v tomto případě, je na škodu. Některé myšlenkové pochody a ukvapené činy hlavní hrdinky, můžou vést k pomatenosti. Autorka se k vysvětlení přeci jen nakonec vrátí, ale čtenář se po celou prozatimní dobu bude ptát, jak ono to vlastně bylo, a to ho v příběhu může rušit, přesto jeho poutavost jej přeci jen zaštítí.

Naopak veliké plus celého příběhu vidím v sexuálních scénách. Kdy akt není násilně vytvořen, ale sepsán pravdivě a zcela obyčejně, tudíž uvěřitelně. Mnoho čtenářů Merry srovnává právě s Anitou Blakeovou, první vydanou sérií této autorky, kdy podoba je možná právě v sexuálních scénách, kterých je v obou případech bohatě. Přesto se jedná o zcela jiný a jedinečný příběh, kdy ovšem podpis autorky je viditelný.

Úder půlnoci a celou sérii s Merredith Gentry doporučuji především čtenářům dark fantasy, kdy erotika a násilí nahrazuje něžnost a dojemné emoce.