Magický advent je naozaj čarovný

recenze

Magický advent (2019) / Lucia007
Magický advent

Zuzka Šulajová napísala sériu Džínsové denníky, ktoré sa stali megaúspešnými...a teraz tak trochu pokračuje v tejto ceste. Napísala nový mládežnícky príbeh Magický advent.
„Áno, je tam podobný denníkový štýl zápiskov, hoci Sofia je moderné dievča, takže si píše do mobilu, nie do zošita ako Paula z denníkov. Sofiu Venturovú som tiež stvorila trošičku na obraz Pauly Semokovej: obe sú nesmelé, skôr plaché, majú sklony k trapasom. Zistila som, že čitateľky sa skôr vidia v takýchto postavách, vedia sa do nich asi väčšmi vcítiť,“ dodáva Zuzka Šulajová o svojom novom príbehu Magický advent.

Hlavná hrdinka, tínedžerka Sofia je uznávaná blogerka... a bláznivo zaľúbená do Sama, pri ktorom stráca reč. Jej najbližšej dôverníčke a poradkyni Karine sa tiež nedarí zaujať idol svojich snov. Takže obsah ich rozhovorov a trápení je jasný.
Keď Sofiin starý otec, ktorý býva na lazoch pri Banskej Bystrici, ťažko ochorie, Sofia aj s mamou ho odchádzajú opatrovať. Sofia nechce opustiť milované Rusovce ani svoju platonickú školskú lásku. Nechce ísť na samotu, kde pred piatimi rokmi zomrel jej otec. Veď už predtým tam nerada chodila s mamou, pretože to miesto sa jej spája s bolestivými spomienkami...
Napokon však idú na lazy a tie práve žijú adventom. Pripravujú sa na Vianoce. Obyvatelia okolitých domov prijmú Sofiu medzi seba. Sú láskaví, milí a priateľskí. V drevenom domčeku ju zasvätia do veštenia z olova a z halušiek.
Sofia sa zblíži aj so starým otcom a na lazoch zažíva neuveriteľnú pohodičku: sviečky, čajíčky, deka, knižky a za oknami sneh a cencúle. Odrazu si uvedomí, ako veľmi sa jej tu páči.

Magický advent je krásny príbeh o tom, ako sa nám občas znenazdajky otvorí úplne nový svet. Svet, ktorý sme odmietali, no zrazu je plný lásky, pohody, nádhernej prírody, hrejivých vzťahov.

Postavy v knihe sú zaujímavá zmes existujúcich ľudí pomiešaných fikciou, čiže mnohé z nich majú svoj reálny predobraz, ale nespoznali by sa. „Príkladom je Samo, do ktorého je platonicky zaľúbená moja hlavná hrdinka Sofia, takisto ale aj ďalší chlapci ako Laco, Braňo, nesmiem zabudnúť na Sofiinu naj-kamarátku Karinu a úspešnú blogerku Broňu,“ vysvetľuje Zuzka Šulajová.

Sofiin starký sa podobá na jej, i keď knižný je o čosi farbistejší. Sofiin otec tragicky zahynul pred jej očami pri práci s elektrinou na dome - aj Zuzkin otec videl zahynúť svojho otca, keď mal iba 11 rokov.
Susedka Erika z lazov je kombináciou dvoch takých reálnych milých erdeg žien, ktoré majú pod palcom pomaly aj dych svojho okolia.