Sci-fi novinka od autora hitovej série Kosec

recenze

Hra so svetmi (2022) 4 z 5 / Lucia007
Hra so svetmi

Vynikajúci príbeh na tému alternatívne svety. Ak sa vie dobre spracovať, zaujme takmer každého...a v tomto prípade je Neal stávka na istotu. Príbeh má spád, dobre sa číta, príde k viacerým prekvapeniam (či už k určitým "zmenám" pohlavia alebo k... no veď si prečítajte :-)).
Shusterman šikovne vplietol do príbehu aktuálne témy, aj také, ktorými žijú mladí - priateľstvo, láska, rodinné vzťahy, covid, homosexualita, segregácia.

Červená je farba krvi. Farba nebezpečenstva. To znamená, že ak
existuje niečo ako intuícia, všetko pred očami mi malo svietiť načerveno.

Ale poďme k príbehu.
Ash je mladý talentovaný obranca v univerzitnom tíme amerického futbalu. Stačí jediná zrážka na ihrisku a jeho život zrazu nevyzerá tak ako predtým. Hoci sa to zdá nemožné, zrážka ho dostala do inej dimenzie a on ďalej preskakuje z jedného sveta do druhého, no ani v jednom z nich sa necíti skutočne doma.

Začne sa to malými zmenami, no tie sa čoskoro vymknú spod kontroly a Ash sa ocitá vo vesmíroch, kde má všetko, po čom kedy túžil, vo vesmíroch, kde spoločnosť uviazla v minulosti… vo vesmíroch, kde sa odrazu pozerá na život úplne inými očami.

“Radšej by som žil vo svete, kde je nádej síce chorá, ale žije, ako vo svete, kde už leží v márnici.”

Shustermanova predstavivosť je skutočne jedinečná. Aj v tejto knihe je cítiť jeho obvyklú rozprávačskú odvahu, dokáže sa však ponoriť aj do vážnejších a aktuálnejších spoločenských tém. Napriek ťažkým témam sa dej stále posúva v živom tempe a nezabúda príbeh odľahčiť ani humorom.