Lykke aneb když "viking" hledá štěstí

recenze

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě (2018) 4 z 5 / Libi.livres
Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě

Kniha Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě, je druhou knihou dánského autora Meika Wikinga. Jeho první knihu Hygge - Prostě šťastný způsob života, jsem si zamilovala natolik, že jsem si pořídila a přečetla i ostatní knihy o fenoménu hygge a začala se zajímat o skandinávskou kulturu obecně. Proto byla i koupě druhé knihy tohoto autora jasnou volbou.
Lykke je opět nádherně zpracovaná kniha co se týká vazby, papíru, použitých ilustrací, fotografií či několika barevných stran. Zkrátka celkové estetické vzezření je stejně jako u první knihy autora, za jedna – člověk má radost jen když se na ni podívá a nese si ji domů, kde bude zdobit jeho knihovnu.
V této knize se autor, který je ředitelem Institutu štěstí v Kodani, zabývá pouze konkrétně fenoménem lykke, tedy štěstím. Díky své profesi cestuje po celém světě, kde štěstí zkoumá, setkává se s různorodými lidmi odlišných kultur a přináší jejich výpovědi o prožívání štěstí. Autor nabízí v této knize několik faktorů, které spolu souvisejí a utvářejí štěstí. Postupně pak tyto jednotlivé faktory rozebírá, aby nakonec utvořily jeden ucelený obraz a daly se do vzájemných souvislostí.
Tvrzení v knize jsou opět podložena mnoha vědeckými studiemi a statistickými údaji, které jí dávají tak trochu punc publikace odborného rázu.
Nejvíce se mi na knize opět líbily autorovy osobité projevy obsažené v jeho komentářích a úsměvných průpovídkách k daným tématům.
Kniha Lykke se mi četla hezky a svižně. Určitě v sobě obsahuje opět několik poučných a inspirativních věcí, které jsem si z ní odnesla, byť jsou třeba mnohé v obecném povědomí, ale znáte to, občas neuškodí když Vám je někdo připomene. Na druhou stranu musím konstatovat, že první autorova kniha Hygge se mi líbila rozhodně mnohem více. Nechyběly jí výše zmíněné klady, které má i Lykke (tj. celková vizáž knihy, vědecké údaje, inspirace do života, autorův osobitý rukopis, atd.), ale mimo nich měla kniha Hygge ještě něco navíc, to něco, co v člověku vyvolalo příjemnou pohodovou atmosféru a přineslo s sebou kouzlo hygge z Dánska až k Vám do pokoje…