Ledové sestry

recenze

Ledové sestry (2017) / MMacicekk
Ledové sestry
Rok po tragické smrti malé Lydie se rodiče Sarah a Angus s jednovaječným dvojčetem Kirstie odstěhují na malý izolovaný ostrov, aby začali nový život. Krátce na to Kirstie prohlásí, že došlo k velkému omylu a že je ve skutečnosti Lydia. Angus často odjíždí za prací mimo ostrov a Sarah sama se svou zbylou dcerou tráví čas na ostrově. Jedné bouřlivé noci, kdy je Sarah s Lydií uvězněna na ostrově, objeví v manželově prádelníku důkaz, že skutečnost je ještě děsivější než její nejhorší obavy.

Po menším váhání jsem si ze své knihovny vybrala knihu Ledové sestry, kterou už mám doma delší dobu a kterou jsem si zakoupila na vesměs kladné ohlasy čtenářů. Zda mě kniha nadchla či nikoliv, se dozvíte níže.

Autorem knihy je Sean Thomas, který píše pod pseudonymem S. K. Tremayne. Narodil se v Devonu a momentálně žije se dvěma dcerami v Londýně. Jeho první thriller Ledové sestry byl nominovaný na Goodreaders Choice Award v katergorii Horor roku 2015 a umístil se na prvním místě žebříčku bestsellerů Sunday Times.

Z celé knihy jsem měla pocit, že jej napsala žena, takže jsem celkem zažila šok, když jsem zjistila, že S. K. Tremayne je pseudonym autora. Nejspíš to bylo tím, že hlavní hrdinka vypráví svůj příběh v ich formě, z kterého jsem nabyla dojmu, že jej musela napsat žena. Autora chválím, neboť Sarah, která v knize vystupuje jako vypravěč a zároveň hlavní postava, je napsána opravdu uvěřitelně.

Děj knihy začíná v době, kdy už jedno z dvojčat je mrtvé a rodiče Sarah a Angus se rozhodnou odstěhovat na malý izolovaný ostrov ležící v souostroví Vnitřní Herbidy na západě Skotska. Zasazení děje do tohoto místa bylo skvělou volbou. Myslím si, že každý, kdo má rád Skotsko, si přijde na své, neboť toto místo na vás stejně jako v trilogii Ostrov Lewis od Petera Maye dýchne zvláštní a tajuplnou atmosférou, která je pro mysteriózní příběhy jako dělaná. Při čtení mě občas mrazilo, ale celkově jsem se vůbec nebála. Autor měl podle mého názoru dost prostředků k tomu navodit ve čtenáři větší pocit obav z ostrova odříznutého od civilizace, což se mu dle mého až tak úplně nepovedlo. Tato drobná výtka nemění nic na celkovém hodnocení a na příběhu, který je podle mého kvalitně zpracován.

Téma dvou sester, jednovaječných dvojčat, z nichž jedno zemře a později se ukáže, že zemřela ta druhá, je dost atraktivní a lákavé. Originální jistě není, ale zpracování považuji za velmi vydařené. Líbilo se mi i odhalení děsivé skutečnosti, která zpočátku nebyla vůbec patrná, neboť rodina působila spořádaně a slušně. Postupné odkrývání pozadí tragédie, jež celou rodinu zasáhla, směřovalo k nevyhnutelnému a pro mě zcela šokujícímu konci, neboť jsem takovéto rozuzlení vůbec nečekala. Co se zdálo být na první pohled jasné, ve výsledku bylo docela jinak.

Autor v knize také ukazuje, jaký dopad na rodinu má smrt dítěte a zde je to o to těžší, že o život přišlo jedno z jednovaječných dvojčat. Z psychologického hlediska se autorovi povedlo vykreslit tuto životní situaci uvěřitelným způsobem, kdy v knize předkládá i některé psychologické studie, jak smrt dvojčete ovlivnila přeživší dvojče. Po tomto jsem však blíže nepátrala, tudíž nemohu říct, zda psychologické rozbory v knize uvedené jsou pravdivé či nikoliv.

Ledové sestry jsou velmi čtivým psychologickým thrillerem zahaleným určitým stupněm mystična, které dodává celkovému příběhu na atmosféře. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a bylo pro mě velice těžké ji odložit. Napětí stoupalo k finálnímu rozuzlení, které považuji za zdařilé a překvapivé.

Knihu doporučuji čtenářům a milovníkům psychologických thrillerů, neboť na tomto příběhu si opravdu smlsnou. Pokud od knihy očekáváte detektivku v pravém slova smyslu, budete zklamáni. Ale nadšení budou zejména ti, kteří mají rádi příběhy s nádechem tajemna a působivou atmosférou.

Komentáře (0)

kniha Ledové sestry recenze