Láska mezi strunami

recenze

Možná jednou (2017) / Rose18
Láska mezi strunami
Sydney by nikdy nevěřila, že se celý její svět dokáže rozpadnout během jediného dne. A navíc během jejích dvaadvacátých narozenin. Když zjistí, že ji přítel podvádí s její nejlepší kamarádkou a spolubydlící zároveň, sbalí si věci a okamžitě bez rozmyslu odchází, aniž by si uvědomila, že nemá kam jít. Naštěstí se jí ale ujímá hudebník Ridge bydlící naproti. Sydney tak znovu nachází domov, přátele a možná i opravdovou lásku. Je to ale složitější, než si zprvu myslela - Ridge je hluchý, ale především jí v cestě lásky stojí jeho přítelkyně Maggie, které za žádnou cenu nechce provést to stejné, co se stalo před nedávnem jí samotné. A proto Sydney nezbývá nic jiného než doufat, že možná jednou přijde ten správný čas...

Kniha Možná jednou byla jednou z mých nejočekávanější knih letošního roku a to nejen z toho důvodu, že ji většina čtenářů považuje za autorčinu nejlepší. Se spisovatelčinou tvorbou jsem se již setkala a během krátké chvíle si ji stihla neskutečně oblíbit. Od příběhu, který je skryt v knize Možná jednou, jsem měla obrovská očekávání... Dokázala mi je ale splnit?

Celá kniha je napsaná velice čtivě - i přesto, že čítá necelých 400 stran, budete ji mít přečtenou opravdu rychle. Hodně tomu napomáhají i textové zprávy jako důležitý prostředek komunikace mezi Sydney a Ridgem, což lze považovat za příjemné ozvláštnění knihy. Bohužel ale autorce musím vytknout nedodržení logické souvislosti, jelikož se v některých chvílích (obzvláště na začátku) od určitých věcí rázně odklonila, jako by to vypadalo, že na ně dočista zapomněla.

Příběh, který spisovatelka vytvořila, je naprosto jedinečný a dokáže vás doslova zničit. Kniha se může tvářit jako obyčejný románek na oddech, ale doopravdy toho v sobě skrývá mnohem více. Jedná se o velmi emotivní příběh, který vás donutí se zamyslet a udělat si na dané věci své vlastní názory. Celkově se kniha zaměřuje především na lásku, hudbu a umění činit správná rozhodnutí v určitou chvíli. Láska je podaná velice intenzivně a tak, jako byste ji sami prožívali. Pokud někdo dokáže napsat desetistranný a naprosto dokonalý popis lásky, je to jedině Colleen.

Jak už jsem zmiňovala, kniha se velice úzce pojí s hudbou. Příjemným překvapením byl pro mě po otevření knihy playlist patřící k příběhu, který vytvořil zpěvák Griffin Peterson. Jedná se o 8 písniček, jejichž texty se v průběhu knihy postupně objevují. Playlist najdete buď na oficiálních stránkách uvedených v knize nebo např. na Spotify jako album pod názvem Maybe Someday. Přijde mi to jako vážně originální nápad, jak doprovázet příběh něčím dalším, co vám zůstane v paměti. Osobně jsem si zamilovala písničku Hold On to You, kterou si ráda pustím i po dočtení knihy (vlastně ji poslouchám i právě teď při psaní této recenze).

Málokterá kniha mě dokáže rozesmát a navíc několikrát po sobě - tahle to dokázala a dokonce mnohokrát! Výše jsem psala, že se jedná o opravdu srdceryvný příběh, jímž opravdu je, ale najdou se zde i veselé chvilky, které má na svědomí především vedlejší postava Warren, kterou jsem si jednoduše zamilovala. Samozřejmě smích střídal i pláč, protože vy, co už Colleen Hoover dobře znáte, jistě víte, že nenechá jediné oko suché.

Příběh je vyprávěn z pohledu dvou postav, které během celé knihy hledají svá správná postavení v životě a přesnou definici lásky. První z nich je Sydney, která se bezprostředně po rozchodu znenadání ocitne u Ridge doma. Je to správná holka, která se téměř ničeho nebojí a dokáže si své čtenáře získat. I mě si získala a já osobně ji považuji za jednu z nejsilnějších hrdinek, o kterých jsem kdy četla. Ridge představuje rozpolcenější postavu, jež mi byla postupem času méně a méně sympatičtější. Pokud se ale na jeho rozhodnutí podívám z jeho pozice, dokážu je pochopit. Příběh mě každopádně bavilo číst z pohledu obou hrdinů, jelikož jejich vykreslení bylo opravdu skvělé. Autorka dokázala báječně popsat pocity a myšlenky, které Sydney či Ridgemu vytanuly na mysli.


Obálka:
Musím se přiznat, že zprvu jsem byla velmi zklamaná z toho, že se nakladatelství rozhodlo nahradit původní obálku, která je dle mého sice jednoduchá, ale opravdu krásná. Nakonec jsem ale ráda i za tuto naši českou verzi (původně norskou), jelikož melancholická nálada se v ní odráží mnohem lépe než v originálním vydání. Obálka je navíc naživo mnohem hezčí než na obrazovkách počítače.


Celkové hodnocení:
Možná se to po přečtení této recenze nezdá, ale pro tuto knihu opravdu nemám slov. Její příběh je naprosto výjimečný a dokáže s vámi zacloumat. Propracovanost postav i celkový příběh s menšími chybami zaručí nezapomenutelný zážitek ze čtení. Colleen Hoover je zkrátka bohyně ve svém oboru. Knihu doporučuji spíše romantickým duším, které se dokáží vžít do příběhu lásky s tou nejkrásnější větou na konci, kterou jste kdy četli...

---

Název - Možná jednou
Originální název - Maybe Someday
Autor - Colleen Hoover
Překlad - Jana Jašová
Série, díl - Maybe #1
Počet stran - 392
Vazba - paperback
Nakladatel - Yoli
Rok českého vydání - 2017

Komentáře (0)

kniha Možná jednou recenze