Kroniky Pozůstalých

recenze

Falešný polibek (2017) 4 z 5 / Rose18
Falešný polibek

Princezna Lia, První dcera rodu Morrighan, má daný osud už od svého narození, jímž je provdat se z politických důvodů bez lásky. A teď zbývá pouhých několik hodin do jeho vyplnění. Lia se proto uchýlí k jediné možnosti, která se jí v tomto okamžiku naskýtá - utéct pryč. A tak se na poslední chvíli vydává na útěk spolu se svou věrnou přítelkyní, komornou Pauline. Vše probíhá poměrně hladce, a protože dívkám nic nebrání, usadí se a začínají žít úplně nové životy bez královských povinností. To ještě Lia ale netuší, že se ji vydal hledat princ, po jehož boku měla vládnout, a vrah, který má za úkol ji jednou provždy odstranit...

Falešný polibek je knihou, která mě zaujala svým příběhem hned napoprvé. Po přečtení anotace jsem okamžitě věděla, že si tuhle young-adult fantasy musím co nejdříve přečíst! Velmi nadšeně jsem se tedy pustila do čtení, ale hned na první straně mě má natěšenost doslova opustila, z čehož jsem byla značně zklamaná. Největším kamenem úrazu tohoto příběh je totiž právě jeho začátek, do kterého se mi velmi těžko začítalo a musela jsem se téměř přemlouvat, abych se v knize posunula dál. Jakmile se ale čtenář dostane přes počáteční, lehce zmatené scény, příběh mu běží před očima neskutečně rychle - tedy v rámci možností, jelikož zvolený menší font písma předznamenává pomalejší čtení.

Příběhu jako takovému ale nemám co vytknout. Při čtení jsem se nenudila a nezaznamenala jsem ani žádné zbytečné scény. Autorka navíc čtenáře dokáže udržet u čtení a napínat ho. Z přečtení úvodního odstavce popisující děj vám ale jistě došlo, že zde bude hrát určitou roli i milostný trojúhelník. Já patřím k té skupině čtenářů, které to vůbec nevadí - naopak, užívám si to! Pokud už ale dopředu víte, že to není nic pro vás, mohlo by vás to v knize poměrně iritovat, jelikož je celá záležitost vcelku okatá.

Knihou nás provází tři postavy, přičemž hlavní hrdinkou je princezna Lia. Od ní se také dočkáme nejvíce kapitol, kterými nám zprostředkovává své pocity a dojmy. Lia rozhodně není žádná křehká květinka; dokáže se postavit vojákovi, je statečná, nespoutaná, drzá a zkrátka nesedí v koutě. Já osobně takové hrdinky činu preferuji. Dalšími dvěma postavami jsou již výše zmiňovaní princ a vrah. Od obou se dočkáme také jejich myšlenek; většinou ale velmi krátkých a výstižných. V rámci těchto dvou hrdinů se také spisovatelka rozhodla pohrát si trochu se čtenáři. Jedná se o zatajení jejich pravých identit, tudíž si čtenář musí dávat při čtení pozor, aby je rozpoznal. Nic těžkého to ale opravdu není.

Po celou dobu čtení je nám k dispozici mapa na předsádkách knihy. Je opravdu nádherná a názvy jsou ponechané v angličtině. Díky mapě se čtenář mnohem lépe orientuje v ději, a autorka tak díky ní měla tu možnost nás seznámit s jejím vymyšleným světem zase o trochu blíže. Během celého příběhu nám spisovatelka také představuje všemožné tradice, svátky a typické rysy pro její zemi, což je vcelku příjemné obohacení díla.

Obálka:
Falešný polibek se může pyšnit krásnou obálkou, kterou nakladatelství převzalo z originálního vydání. Obálka ale není ani zdaleka to nejkrásnější, co na knize najdete - je totiž skvěle designově zpracovaná i pod přebalem, kde se ukrývá vyražené písmo. Nemohu opomenout ani vyvedenou mapu, kterou jsem již zmiňovala výše.

Celkové hodnocení:
Celkový dojem z knihy mám velmi dobrý. I přes ten pro mě poněkud nepříjemný začátek, za který bohužel musím strhnout bod dolů, jsem si knihu užila a s čistým svědomím ji mohu doporučit všem fanouškům young-adult literatury se špetkou fantasy. Princezna Lia si mě svým charakterem i příběhem opravdu získala a já se nemohu dočkat jeho pokračování.

---

Název - Falešný polibek