Kyselina sírová a jiné lektvary

recenze

Chemické názvosloví v kostce (2011) / jakear
Chemické názvosloví v kostce

H2SO3, nebo H2SO4? Může se zdát, že jde jen o jedno číslíčko na konci vzorce, ale možná právě ono číslo vás může stát život.

Dobrá, možná přeháním, ale pravdou je, že chyby v názvosloví se dělají velmi často a vědci, kteří pracují v laboratořích si je nemohou dovolit. Stejně tak musí mít jasno v tom, zda používají kyslíkatou, či bezkyslíkatou sůl nebo jestli připravují alkohol, či ester.

Shodneme se na tom, že názvosloví je hned po prvcích nejdůležitější. V jazyce se také učíme nejprve abecedu, pak si ji rozdělíme na souhlásky a samohlásky a následně se učíme gramatická pravidla. Bez znalosti názvosloví se v chemii zkrátka nehnete dál. A být teoretik se v přírodní vědě moc nevyplácí.

Naštěstí v edici V kostce od nakladatelství Fragment vyšla úzká příručka pro středoškoláky, která krok po kroku vysvětlí jednotlivá odvětví anorganické i organické chemie a poradí užitečné fígle.

Učebnice se hodí také k opakování. Rozhodně ji doporučuji všem studentům, kteří stále tápou a chtějí najít všechna pravidla na jednom místě. A možná si s její pomocí uvaříte nějaký lektvar!