Kritické momenty kosmonautiky

recenze

Kritické momenty kosmonautiky (2015) 5 z 5 / Meybe-
Kritické momenty kosmonautiky

V českém internetovém prostředí existují lidé, jejichž jména zná jen hrstka nadšenců a fanoušků astronautiky. Přitom za poměrně krátký čas vytvořily uživatelsky příjemný, informacemi nabitý portál a diskusní fórum, na kterém se pravidelně schází k debatě jak laická, tak odborná veřejnost. Jejich práci lze po právu považovat za záslužnou. Zejména, protože v našem malém státu není mnoho lidí, kteří by takovýmto způsobem, seriozně informovali na poli kosmonautiky a ještě hůře bychom hledali někoho s takovým „zápalem“ a smyslem napsat srozumitelný a přitom poutavý text, tak jak to v tomto oboru umí právě tato redakce. Řeč je o internetovém portálu Kosmonautix.cz. V pravidelných intervalech se zde objevují zprávy a články ze světa kosmonautiky. Některé náměty jsou natolik zajímavé, že vycházejí také v podobě kratších, či delších seriálů. A právě jeden takový, velmi zajímavý seriál, vyšel í v knižní podobě pod názvem Kritické momenty kosmonautiky. Autorem je Ondřej Šamárek.
A komu je vlastně kniha určena? Pevně věřím, že dokáže oslovit nejen fanouška astronautiky, ale i každého kdo se, byť třeba jen okrajově, zajímá o obor lidské činnosti, či jakýkoli jiný technický, nebo přírodovědný obor.
Osobně si nepamatuji, kdy naposledy jsem četl tak zábavnou knihu o kosmonautice, která nebyla pouze encyklopedická, ale také čtivá. Přitom nabitá informacemi a ke všemu si zachovala lidskost,
když se pozastavuje nad osudy hrdinů, kteří nám otevřeli bránu do vesmíru. Kniha má samozřejmě i své nedostatky a každý najde asi jiné. Zde záleží na vkusu a názoru každého čtenáře. Osobně, nepříliš šťastné rozhodnutí vidím, ve vazbě a v rozměru knihy. Neduhem podobného vázání bývá po opakovaném čase užívání tzv. „salát“. U takto lepených děl, brzy povolí stránky a časem vypadávají. Atypický tvar má pak spíše „komiksový“ ráz a k tomuto tématu se tak úplně nehodí. Nutno však podotknout, že nic z toho v žádném případě nemá vliv na kvalitu textu, který je na poměry české popularizační literatury nadprůměrný. Na podobné téma vzniká u nás takto kvalitních textu opravdu málo a přál bych si, aby jich bylo více. Navíc pokud je to autorova prvotina myslím, že se mu povedla na výbornou. Pokud bych měl hodnotit jen obsah, nemám doslova co vytknout. Jednotlivé příběhy se dobře prolínají a na knize není znát, že je souborem článků, které vycházeli postupně. Čte se vyloženě „ jedním dechem“ a co je hlavní náměty nenudí. Kniha je bohatě ilustrovaná. Jednotlivé obrázky dobře doplňují textovou část a knížka je díky nim lépe srozumitelná. Dále bych vyzdvihl kvalitu zdrojů, ze kterých autor čerpal.
Celé dílo bylo pro mne příjemným překvapením a mohu ho všem vřele doporučit. Nezbývá než dodat, že pokud se i vy chcete například dozvědět, jak to bylo s prvním člověkem ve vesmíru, nebo jak nakonec dopadla havárie raketoplánu Challenger? A poučili jsme se vůbec z těchto kritických momentů kosmonautiky? Máte jedinečnou příležitost to zjistit. Pokud si knihu přečtete.


Kritické momenty kosmonautiky Kritické momenty kosmonautiky Ondřej Šamárek

Kniha od autora Ondřeje Šamárka vypráví o známých i méně známých nehodách a katastrofách ve vesmírném výzkumu. více


Komentáře (0)

Přidat komentář