Korektorovy stripy konečně pohromadě!

recenze

Korektor (2014) 5 z 5 / rencovav
Korektor

Nevím, kdy přesně jsem si na facebookové stránce korektora přečetla poprvé jeden z jeho komiksových vtípků, ale docela přesně si pamatuji, jak jsem se mu smála. A tak jsem stránku začala sledovat, číst nové stripy a pokaždé klikat na "To se mi líbí". Když jsem se na stejném místě dozvěděla, že se chystá vydání knížky, musela jsem ji mít. A stalo se.

Důvěru v lidstvo dal do zastavárny a peníze za ni propil, ve znaku má škodolibost a sarkasmus je pro něj univerzální odpověď na všechno. Ano, to je cynický korektor, který své poznatky z opravování cizích paskvilů, rady i názory na život sděluje světu prostřednictvím stejnojmenného stripového komiksu. V bezmála sto padesáti stripech obsažených v knize vás rozebere, poučí i pobaví. Pokud byste ani pak nebyli přesvědčeni o tom, že sebevědomí autorů chutná nejlépe zalité jejich slzami, má v zásobě ještě řadu speciálů a bonusů. A aby toho nebylo málo, dovolí vám Vilém s Janou nahlédnout do zákulisí prostřednictvím mnoha poznámek, vysvětlivek či jazykových perliček a v neposlední řadě také komiksovou sérií o tvorbě Korektora nazvanou Autoři. Takže: Pozor na chyby!

Ráda o sobě, i když ne vždy zcela oprávněně, tvrdím, že má znalost pravopisu je dobrá a že v něm nedělám chyby. Není to sice úplně pravda, přesto se řadím k tomu menšinovému procentu puberťáků, kteří umí se svou mateřštinou zacházet. I proto je pro mě Korektor tak přínosný a takřka šitý na míru. Jistě mi ti, kteří tvorbu Viléma Koubka a Jany Kilianové na Facebooku sledují, dají za pravdu, že Korektor neumí jenom vykouzlit úsměv na tváři.

Ačkoliv hodnotím pěti hvězdičkami a umisťuji knížku na významné místo v knihovničce, není to čtení pro každého. Tedy, dalo by se říct, že je, ale důležitou součástí je i pochopení textu. A pokud neznáte různé pravopisné perličky, o nichž není zmínka ani v Poznámkách autorů, nebo pokud nemáte pro citlivá pravidla českého pravopisu pochopení, nejspíš si těch sto čtyřicet základních a několik bonusových stripů neužijete. Doporučuji spíše těm, kteří se chtějí pobavit nad komiksem o chybách a o životě. Jestli sledujete činnost autorů i prostřednictvím internetu a máte Korektora rádi, knížku musíte mít!

Samozřejmě i já mám některé stripy radši a jiné méně. Některým se směju, až se za břicho popadám, jiné přečtu několikrát a stejně nenacházím vtipnou pointu. Některé z nich snad ani vtipné být nemají, spíše sarkastické nebo poučné. Tak jako tak, převažují ty pochopené a neotřele jedinečné!

Za sebe tedy dávám plný počet bodů a doufám, že se dočkáme dalších Korektorových výplodů, poznámek, zkušeností a názorů! :)