Koľko je nula kelvinov ?

recenze

Nula kelvinov (2012) 5 z 5 / zahadum
Nula kelvinov

-273,15 °C
čo je to za údaj o teplote ? to je tzv. absolutná nula kedy ak by som to mohol zjednodušene napísať " sa nič nedeje " to jest pohyb elementárnych častíc dosahuje minimálne hodnoty.Tento údaj sa označuje aj ako 0 K na kelvinovej stupnici, skrátene teda nula kelvinov. Toľko k názvu knihy.
Nedávno som využil možnosť mať knihu od mladej slovenskej autorky a ja som ju samozrejme využil a knihu som si zadovážil priamo od samotnej autorky za čo jej ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Moja recenzia bude maximálne úprimná keďže táto kniha vyžaduje úprimnosť, maximálnu pozornosť, trpezlivosť a nejaké základy z fyziky, kozmológie, biológie, genetiky a podľa mňa aspoň ako takú šajnu o tom,že čo je to kvantová mechanika...tá kvantová mechanika je vlastne tiež otázna...ale u tejto knihy vážený bude otázne všetko a po jej prečítaní ostanú otázky a samé otázky ktoré sa odpovedí vlastne možno ani nedočkajú. O tom,že to nie je na škodu bude reč za chvíľku.
Cestovanie v čase je téma ktorá je už v podstate klišé na poli sci-fi, koľko sme toho videli a čítali o tom aké by to bolo keby sa dalo cestovať do minulosti a do budúcnosti.No každého z nás napáda aspoň jedna plus milión vecí čo by sa s tým dalo robiť. V tejto knihe sa cestuje do minulosti hoci cesta do budúcnosti je už od čias Alberta Einsteina o niečo viacej " možná " berte to s rezervou ale matematicky do búdcnosti je bližšie pre telesto ktorého rýchlosť sa blíži rýchlosti svetla. No odbočil som od knihy, zaujalo ma,že autorka v žiadnom prípade nepodľahla zaužívanému - a tak hrdina X vstúpil do kabíny kde stlačil čo mal a cestoval do minulosti - nie nie..autorka to pojala ,že náš hrdina vstúpil do kabíny a.....žartujem..samozrejme nemôžem a nechcem prezrádzať nič o prípadnej kabíne. V knihe je stroj času ktorý nie je stroj času..vidíte už sme pri prvej hádanke tejto knihy a zaručene nie poslednej. Tak teda je v príbehu stroj času alebo nie je ? Je aj nie je, je to zariadenie ktoré vytvorí ilúziu času za predpokladu,že si vezmeme hlavný fakt,že čas nie je súčasťou časopriestoru. Znie to komplikovane ? vážení ani nie, v knihe je princíp toho ako funguje toto zariadenie vysvetlený s brilantnou až maniakálnou prednáškou. Ja som spokojný s vysvetlením a dovolím si tvrdiť,že je to veľmi originálne pojatie a nestretol som sa s ním naprieč literatúrou alebo filmom. Chce to ale základne vedomosti ktoré som spímanal vyššie.
Je to hard sci-fi so všetkým čo si pod týmto pojmom predstavujeme. Príčiny a dôsledky ( tzv kauzalita ) sú tu od prvej stránky po poslednú stránku alfou a omegou celého príbehu.
A aký je vlastne príbeh ? o čom to celé je ? prečo sa cestuje v čase a kto cestuje ?
Staval som sa k tomu spočiatku povrchne a celé mi to zavánalo ČSSR seriálom Návštevníci v ktorom niečo ohrozuje v budúcnosti ľudstvo ktoré zistí,že jeho jedinou spásou je fyzik dvadsiateho storočia ktorý pozná rovnice atď...a preto sa rozhodne svetová rada poslať do minulosti posádku tiež štyroch vedcov ktorý získajú potrebné informácie aby " zachránili svet "Má to spoločné prvky ale seriál bol skôr zábavnou rozprávkou ktorá mala skôr pobaviť tak táto kniha je priam na hranici seriózneho vedeckého diela.
Tu je to celé omnoho komplikovanejšie a zamotané je to teda poriadne. Je to kniha ktorá vyžaduje od čitateľa maximálne sústredenie a pozorne priam písmeno od písmena musíte sledovať dianie ktoré sa netvári veľmi prívetivo na nepozorného čitateľa. Záhada v záhade skrýva ďalšie záhady ukryté v oveľa väčšej záhade. Náhoda, všetko okolo nás je len dielo náhody.
David, to je náš hrdina s ktorým budeme celý príbeh spoločne s ním odkrývať kto je, prečo je ten kto je, prečo nie je ten kto je a prečo nie je ani ten ktorý by mal byť a či vôbec je kto je a pod...podtitul knihy - Ja neexistujem Ty neexistuješ zdanlivo alebo schválne klame a poukazuje na Dávida. Omyl, všetko zle, v knihe nie len Dávid ale aj jeho priateľka Molly nevie kto a prečo vlastne je...je dôležité to slovo prečo.
Do minulosti ( hypotetickej ) sa za Dávidom vydali aj štyria starostlivo vybraní vedci ktorých mená nie sú podstatné keďže tie pravé sa možno ani nedozvieme. Sledovanie Dávida, dávanie pozor na Dávida, striehnutie na vhodný okamih. Niekedy po sto stranách nepozorný čitateľ stratí niť, doslova sa mu príbeh rozpadne na milión nič nehovoriacích častí. Svojou mierou za to môže aj autorka ktorá v jednej extrémne dramatickej chvíľi v príbehu prichádza s tak nabušenou a dych berúcou prednáškou z ktorej som o pol druhej ráno bol nabudený ako po troch litroch kávy. Logická štruktúra sa drží pokope ale tá cesta a spôsob ako je to celé vysvetlené ako je tá látka ťažkej fyziky natlačená do toho príbehu je veľmi ťažkopádny. A to pritom autorka excelentne všetko vysvetluje a jej výkladu veríme a dokonca pre tých ktorý o tom niečo vedia to celé dáva aj zmysel a veria tomu (napr.JA) Problém je,že kniha má cca 570 strán a je v tom materiálu na minimálne 3 000 strán.Príbeh ktorý by sa odkrýval pomalšie a viedol by nás ku " krvavému " stredu príbehu kedy sa zráža ľudská schopnosť to všeko pojať by znel oveľa viacej atraktívnejšie. Nechápte ma zle, ja knihu chválim do nebesies, len mi je ľúto toho,že ten potenciál ktorý príbeh ponúka je nútene stlačený do podľa mňa malého priestoru kedy jeho krása tak nevynikne. Verím,že čitateľ ktorý tam bude vidieť príbeh kedy sa naprieč časovým spektrom odohráva nielen sci-fi dráma ale aj krásny romantický príbeh si možno ani nevšimne,že v pozadí celého toho je ešte väčší príbeh. A na rovinu poviem,že po prečítaní knihy sú mi tak dve tretiny príbehu ešte stále nejasné a celé si to ešte musím v hlave správne naformátovať. Bolo pre mňa šokom to,že autorka vedie s čitateľom hardcore sci-fi drámu a je na to patrične vzdelaná a info má maniakálne naštudované. Zvládla to, zaujala ma. Zaujala ma aj dospelým nemilosrdným jazykom, je fantázia to,že napriek tomu,že je žena zvládla opis psychiky mužov ( David je aj nie je chlapec a dospelý muž ) Zvládla dať knihy veľké tajomno, hĺbku, byť zvedavý na informácie, vytvorila svet ktorý je depresívny a stroj času ktorý je uveriteľný ak sa dá nazvať stroj času uveriteľný. Chcel by som vediet viacej, celé to pozadie budúcnosti 2057 a kde vlastne sa príbeh zlomí do nekonečného množstva subpríbehov ktorý každý je jedinečný. Prvotina autorky ktorá ako sama uvádza mala príbeh v hlave už vo svojích šestnástich rokoch. Moje výhrady sú v prvom rade k samotnej knihe ktorá je paperback ale veľmi neštastná forma. Kniha sa láme a keďže je pomerne hrubá, nie je zvolený dobrý formát kedy knihu musíte držať tak,že ju poškodzujete. Napriek tomu,že to je prvotina a kniha nemá hluché miesta a autorka zvládla aj dialogy aj myšlienkové pochody postáv sú tam miesta kedy opisy alebo aj dialógy " šuštia papierom ".Ale neviem nakoľko je to práca autorky a nakoľko do toho zasiahol redaktor. Autorka uvádza aj svoje dôvody prečo sa to odohráva v USA, v niečom má samozrejme pravdu a logika príbehu si to vyžaduje a v niečom nesúhlasím. Ale toto beriem ako čisto môj osobný názor ktorý na kvalite knihy nemení nič.
Tak čo dodať na záver ? Kniha sa komplikovane opisuje a zjednodušiť to na - a prišli do minulosti aby chránili Dávida, to nejde. Príbeh je skrytý a všetky jeho vetvy idú viacej do hĺbky ako sa na prvý pohľad zdá. Verím jedno,že ak by autorka zapracovala na reedícii a knihu razatne rozšírila a rozviedla do väčšieho celku tak tu máme sci-fi trúfnem si smelo povedať svetového formátu. Komplikovanosť a nedostupnosť s akou kniha ide na čitateľa je jedno z jej lákadiel a čitateľovi ktorý sa knihe pozrie hlboko do vnútra ponúkne kráľovskú zábavu. Tak ako mne.
Dovolím si citovať z knihy jednú pasáž, ktorá je príkladom toho ako je kniha pútavá, depresívna a v podstate skrýva v sebe niečo viac.

Pridlhým čakaním človeku zhorkne všetko,na čo sa ťešil. Po čase si už ani nevie spomenúť na čo sa vlastne tešil. A život sa stane len dlhým ,predlhým nudným sivým tunelom, v ktorom sú všetky radosti už dávno za ním a smrť ešte v nedohľadne.

5/5
90 %