Diablov chrbát a rohatí diabli!

recenze

Ďáblův hřbet (2022) 5 z 5 / zahadum
Ďáblův hřbet

Federálna kniha, to ma napadlo keď som videl mená autorov. Slovák Kučera a Čech Vojtíšek. Ivana Kučeru poznám dlhšie a mal som tú česť s jeho predchádzajúcou tvorbou kde som si všimol stúpajúcu kvalitu. Honzu Vojtíška ešte nepoznám, vlastne už áno a mám doma aj malú útlu knižku antológia Jihočeský horor. Ako to tak vidím, čoskoro ju vezmem do rúk.

Som veľmi rád, že poriadny horor a teraz navyše populárny folk horor prichádza na našu scénu.
Dosť bolo vraždenia a prelievania krvi v amerických lesoch, na scénu prichádza strach zo slovenských resp. moravských lesov. Ožívajú staré slovanské mýty a povery o ktorých sa len šepkalo a ktoré desili stáročia dávno predtým ako nejakú Ameriku začali okupovať dobrodruhovia, trestanci a vyvrheľova zo starej Európy.
Starý dobrý King chytá zrejme stareckú senilitu a jeho posledné výtvory sú sračka alebo väčšia sračka. A do nedávna známy ale silne preceňovaný slovenský autor, zrejme definitívne zablúdil v tých svojich horách. Tak zatiaľ skromný Ivan Kučera si pomaly potichu svedomito brúsil nože, vykosťováky a iné ingrediencie potrebné k masakrám napr. naposledy na kopaniciach. Spriahol sa s človekom z poza Moravy ktorý dokonale rozumie hrôzam z českej, slovenskej a prípade poľskej bohatej histórie.

Nebudem rozoberať ani analyzovať zásluhy jednotlivých autorov, je to spoločné bratské dielo a tak aj vyzerá. A čo by to bolo za bratov ak by si neposkytli vzájomne bratskú pomoc. Kniha je v češtine čo mi nerobilo žiadne problémy.

Do deja sme hneď na úvod uvedený mierne povedané drasticky aby nám autori už začiatkom knihy priblížili, že si servítky rozhodne brať nebudú. Kniha nezačne hlučne ona len dá najavo, že otvára svet v ktorom srandy nemali miesto.

A aj prvá sexuálna scéna je na pomery CZ SK tvorby mimoriadne drsná až na hrane a takýto živočíšny opis vás nenechá na pochybách, že to autori myslia vážne.
Rozbiehajú sa nám dve paralelné dejové línie ktoré ako to už býva majú spočiatku málo spoločného aby sa v určitý okamih vliali v jeden celok.

Celou knihou sa vinie ako nechutný had kopec násilia, explicitných sexuálnych scén, krv tečie, kosti praskajú, mäso lieta na všetky svetové strany a predsa autori dokázali všetko to gore nenásilne implementovať do deja. Niektoré záležitosti nevhodné pre slabé žalúdky sú parádne včlenené do vety len tak mimochodom. Je to umenie prvoplánové nepoukazovať na násilie. Som rád, že autorom rovnako ako mne to príde lacné až gýčovité.
Nevšimol som si nejaké nedostatky alebo nezrovnalosti čo sa týka historických faktov čo veľmi kvitujem. Aj keď na môj vkus Tie lesy boli asi príliš rozľahlé.

Postupné budovanie atmosféry je všadeprítomné, priam cítite a počujete tmavý temný les ako sa konáre hýbu a vydávajú vŕzgavé zvuky. Autori sa nikam neponáhľajú a napätie sa dá priam krájať. Tam niekto odbehne do lesa, tu sa niečo stratí alebo mihne v tieni. Stále čakáte a ste napätý ako sa bravúrne autori zahrávajú s vašou fantáziou až vidíte bubákov pomaly za každým stromom alebo kríkom. To pozvoľné a pomalé napínanie je dnes veľká vzácnosť. Dnes sa v knihách akcia deje doslova od úvodnej stránky. Čitateľa tak nemá čo vzrušovať. Klobúk dole.
Folk horor + slovanské mýty je výborné autentické kombo. Trošku na môj vkus plytké postavy o ktorých charakter autori veľmi nezavadia a skôr len kĺžu po povrchu. Citovo sa je problém k nejakej postave naviazať.
Čo naopak veľmi oceňujem je výborný nápad začleniť spôsoby správania sa predkov voči prírode. Snažili sa porozumieť stromu, zvieraťu alebo lesu a tieto malé detaily tvoria uveriteľný celok.

Prvá polovica je hutná, atmosféra sa dá priam krájať, ani vy ani postavy netušia proti čomu sú postavení. Druhý súbežne idúci príbeh je zase silne ľudský a pripravuje čitateľa na druhú polovicu ktorá samozrejme smeruje až k nutnému finále.

Moje dojmy sú veľmi kladné, autori vyťažili maximum z materiálu ktorí mali. Dokonale včlenili čitateľsky aj filmovo zaujímavý námet ( niečo neznáme vraždí skupinu ľudí ) .
Dokázali to vpasovať do historického obdobia našich krajín a poslúžila im k tomu aj skutočná postava našich dejín. To robí z knihy o poznanie hodnotnejší výtvor.

Prečo siahnuť po tejto knihe :
Slovanské mýty, povery, folk horor, hutná atmosféra, nechutné gore, súboj človeka s prírodou, čarami, mágia, náboženský fanatizmus, temné lesy plné tajomstiev, Matúš Čák Trenčianský, kombo Kučera / Vojtíšek sa v lesoch vyznajú a rozhodne sa nestratia a nestratili ako iní autori.

Miestami je pár gramatických chýb, nejaké logické lapsusy a plytké charaktery postáv.

No nakoniec vo finále je to plnokrvný československý mäsitý folk horor z ktorého mám veľkú radosť !

Kto sa bojí nech do lesa nejde
U všetkých rohatých !

5/5