Kolik stojí dobrý příběh?

recenze

Právo nálezce (2015) 5 z 5 / katy238
Právo nálezce

Pete Saubers miluje knihy. Pomáhají mu překonat těžká životní období, rád by jim zasvětil svůj život. Ví své. Jeden příběh zachránil osud jeho rodiny a navíc existuje naděje na vyřešení dalších problémů. Stačí učinit ten správný krok.

Morris Bellamy miluje knihy. Zvláště dvě, které si čte stále dokola. Pak jednu nenávidí. Nenávidí ji tak moc, že se rozhodne sprovodit ze světa jejího autora. Morris Bellamy už v životě nemá naději na učinění mnoha správných kroků. Ale těm dokonaným věří. Věří jim více než svému životu a světu kolem sebe. I Morris Bellamy čeká na svůj správný krok.

Existuje nějaká naděje pro dva zmíněné, pokud se jejich kroky střetnou v cestě za jediným správným příběhem? Za příběhem, který může navždy vyřešit jejich problémy?

Je v tom jediný háček. Příběh může pomoci pouze jednomu z nich, nikoliv oběma.

Knihu Právo nálezce jsem vyhlížela dlouhou dobu před jejím vydáním, uchvácena výborně zpracovaným prvním Panem Mercedesem. Ani druhý díl nezklamal. Příběh uháněl svěží rychlostí a bral s sebou veškeré pochybnosti, zda je mistr King schopen i napodruhé vybrousit z detektivního žánru se ctí. Dokázal to. A navíc mistrnně nahodil udičku dalšímu dílu.

Příběh popisuje nelidskou touhu po tom pravém příběhu, o dlouhé cestě za ním. Nahlíží do nejtemnějších koutů lidské duše, kde se může skrývat nadšení a uchvácení z krásy nalezené na stránkách knih. Kousek dál se roztahuje temnější strana věci. Posedlost. Příběh odpovída na otázku, kam až může posedlost zajít a co všechno je schopna lidská duše vytrpět na trpké cestě za poznáním. Za poznáním, zda cesta měla vůbec svůj význam.

Nemohu si odpustit drobnou poznámku na závěr. Stephen King je mistrem hororového žánru a upřímně mě pobavilo, že ani na stránkách o něco střídmějšího žánru detektivky si neodpouští prvky toho nejtemnějšího hororu a tichou hrůzu pašuje i do na první pohled běžných ulic menšího amerického města.

Nevěříte? Věřte....