Kočičí láska

recenze

O kocourovi, který přišel na Vánoce (2009) 3 z 5 / Hell_Rihova
O kocourovi, který přišel na Vánoce

Knihu jsem si náhodně našla v knihovně a hned jsem jásala, že jsem našla další knihu, kde hlavní roli bude hrát kocour. A ještě více mě upoutal název, protože my jsme našeho kocourka také dostali na Vánoce. Mezi mé nejoblíbenější knihy patří Kocour Bob a Svět podle Boba od Jamese Bowena. Myslela jsem si, že Cleveland Amory napíše podobnou knihu. Asi jsem měla příliš velká očekávání, protože kniha se mi moc nelíbila.
Cleveland pracuje v organizaci na ochranu zvířat, takže doma ve svém bytě měl už spousty zvířat o které se staral, než našla nový domov. Jednou večer na Vánoce u něj zazvoní jeho přítelkyně, že v jedné zapadlé uličce už delší dobu pozoruje bílého kocoura, který je ve velice špatném stavu, ale nenechá se chytit. Cleveland se vypraví s ní a doufá, že kocoura chytí, aby nezemřel na ulici. Kocour je ale velice inteligentní a jen tak se chytit nenechá. Proto ho musí společnými silami nalákat na jídlo. nakonec se jim to podaří. Cleveland si ho vezme domů a až tam zjistí, v jakém je kocour doopravdy stavu. Má šrám na tváři, místy nemá vůbec chlupy, kulhá a je velice vyhublý a špinavý. Jeho přítelkyně mu oznámí, že by pro kocourka měla majitelku, která ho chce dát jako vánoční dárek své dceři. Cleveland souhlasí, že se o něj do druhého dne postará a pokusí se ho umýt a vykoupat. Kocour se ovšem nenechá. je zalezlý a nedůvěřivý.
Druhý den se ukáže paní, která by si chtěla kocoura vzít. Kocour se ale bojí, je zalezlý pod gaučem odmítá vylézt, proto si na něj musí posvítit baterkou. Ovšem když uvidí v jakém je stavu, začne být na pochybách. Tak jí Cleveland slíbí, že se ho pokusí vykoupat a dát do pořádku, aby si ho mohla vzít čistého, leč velice hubeného. Paní souhlasí. Cleveland si přečte několik příruček, jak správně vykoupat kočky, aby jim lidé nijak neublížili. Nakonec se mu to podaří. Najednou Cleveland zjistí, že je kocour úplně bílý. Nádherný. Cleveland kocoura nakrmí. Poté mu začne kocour trochu důvěřovat a když jsou doma sami, sedne si doprostřed obýváku a neustále ho sleduje.
Uplynul den a znovu přišla paní s tím, že si kocoura vezme domů, protože bílý kocour je přeci nádherný. Jenže Cleveland ho nechce dát. Zamiloval si ho. Začne si vymýšlet lži a všelijaké nemoci a problémy, které by kocour mohl mít jen proto, aby si ho paní nevzala. Paní to prokoukne a nakonec mu kocoura nechá. A tak vznikla další nerozlučná dvojice, spojení kocoura a člověka.
Kdyby autor více popisoval příběhy a dobrodružství jeho a svého kocoura, kterého pojmenoval Polar Bear = Lední medvěd, tak by se mi kniha velice líbila. Ale pasáže typu vybírání jména pro kočky, historie jejich jmen mi přišly velice zdlouhavé. Pár příhod tam bylo, ale ne tolik, kolik bych si přála. Proto si ještě zkusím přečíst druhý díl, třeba tam těch příběhů bude víc.