Když se hledá senzace

recenze

Zapomenutí sérioví vrazi (2016) 4 z 5 / katy238
Zapomenutí sérioví vrazi

O téma kriminality a historie zločinů se zajímám už dost dlouho a najít kvalitně zpracovanou literaturu na toto téma je dost obtížné. Většinu slavných kauz velice dobře znám a v různých obměnách jsou omílány stále dokola. Je dobře, že nové obdobné kauzy snad nevznikají, i když si nikdy nemůžete být jisti, co se děje u souseda doma, když zavře dveře, zatím periodika i vydavatelé omílají staré známé kauzy v jiných světlech a s novými metodami.

Když jsem tedy v obrovské polici nejmenovaného knihkupectví viděla jako dlaždice naskládané knihy s názvem "Zapomenutí sérioví vrazi," neváhala jsem dlouho. Po zběžném prolistování jsem se na přečtení knihy i dost těšila a ten večer radostně začala.

A bylo to dobré, vážně dobré. Srozumitelně podaná historická fakta vsazená do kontextu doby, jasně podané vyšetřovací postupy a detailně popsané argumenty obhajoby i žalobce. Jména všech aktérů i s popisem jejich funkcí. Odkazy na novinové články a zdroje. Skutečně kvalitně zpracovaná kniha pojednávající o historii zločinů první poloviny dvacátého století napříč Spojenými státy.

Ale sériový vrah se tam jaksi neobjevil. Možná v několika příbězích, ale to bych se zřejmě při podrobnějším profilování nechala ráda vyvést z omylu.

Jednoduše řečeno, název knihy je těžce mimo mísu a snaží se čtenáře zaujmout něčím, o čem kniha vůbec není.

Tématu se okrajově dotkne, ale jasně převládají případy vraždy v sebeobraně, vydírání dokonce naprosto bez obětí a několik záchvatovitých vrahů. Sériový vrah se celkem určitě objeví pouze prvním příběhu a to si ještě nejsem úplně jistá.

Snaha zaujmout titulem za každou cenu překladatel v konečném důsledku knize velice uškodil. Titul je krásným historickým pojednáním o kriminalistice dob už minulých, podloženým mnoha dohledatelnými fakty. Snaha o senzační titul z ní udělala školáka, který si v touze po pozornosti natáhne na ruce silonové tetovací rukávy, ale při hodině tělocviku je musí sundat a spolužáci se mu vysmějí. Neprávem, má jiné přednosti. Ale ty nejsou teď zrovna vidět.

Pokud to tedy shrnu, kniha je vhodná pro milovníky historie, staré dobré poctivé detektivní práce a dokazování a právních kliček u tvrdohlavých soudců. Nenabízí akci, nenabízí potoky krve ani senzaci. Najdete v ní kvalitně zpracované téma "Zločinů, na které svět zapomněl," jaký by byl pravděpodobnější název knihy bez honu za šokujícím titulem.

Zkrátka a dobře, někdy je méně více, pane překladateli.