Když se dar stane prokletím...

recenze

Odhalení (2011) 3 z 5 / rencovav
Odhalení

Temné vize: Odhalení - L.J.Smith

Koníčkem šestnáctileté Kaitlyn je kreslení, jenže ona sama si nevybírá, kdy a co nakreslí. Jakmile pocítí zvláštní chvění v ruce, má nutkavou potřebu kreslit a pro ni samotnou je velmi znepokojující vědět, že její kresby jsou předzvěstí budoucích událostí, které ona sama neumí ovlivnit. Díky těmto jasnovideckým schopnostem a zvláštní barvě uhrančivých očí je považována za čarodějku a nemá přátele, po kterých tolik touží.
Jako zázrakem dostane nabídku studovat v Zetesově institutu, kde by se mohla nejen naučit ovládat své paranormální schopnosti. I přes počáteční váhání mezi splněným snem a žitím doma s osamělým otcem se vydává do horké Kalifornie. Seznámí se zde s pěti taktéž neobyčejnými vrstevníky, ve kterých najde nejen nejlepší přátele.
Ačkoli se ze začátku zdá být vše perfektní, brzy se v Institutu začnou dít divné věci, které pěti nadaným teenagerům nedají spát. Dozví se o šílených vizích, které ohrožují jejich zdravý rozum a životy.

Netuším, která knížka se vám vybaví při zmínce o známé spisovatelce L.J.Smith, ale mně hned proletí hlavou Upíří deníky. Nečetla jsem je a neviděla, proto o jejich kvalitách nechci nic říkat (i když, ono i z recenzí si člověk dovede udělat obrázek o knížce). Autorka, která se věnuje převážně žánrům Young Adult a fantasy však napsala ještě série Tajný kruh a Temné vize, které rovněž upoutaly pozornost převážně náctiletých.
I když nepovažuji zrovna tuhle spisovatelku za skvělou a její knížky se nejspíš svým obsahem do historie nezapíšou (do mé určitě ne), musím pochválit dobrý nápad a taky jednoduchost, která ne vždy je na škodu. Zvlášť pokud hledáte jen něco oddechového na dva večery, co vám dovolí po dočtení usnout a nechá vás klidnými.

Pět hlavních hrdinů, kteří se objevují v knize, netvoří nikdo jiný než středoškoláci se zvláštním nadáním, které z nich dělá výjimečné studenty Zetesova institutu. Nejdůležitější je pravděpodobně Kaitlyn, rusovlasá dívka s uhrančivýma kouřově modrýma očima, která předpovídá budoucnost díky svým kresbám. Ta najde nejlepší přítelkyni v klidné Anně, pocházející z indiánského kmene a nadpřirozeně si rozumějící se zvířaty. Zbývajícími třemi členy party jsou kluci - takový nestranný kliďas Lewis oplývající schopností telekineze a pak dva protiklady - jako slunce zářivý Rob, který má léčivý dotek a i když neumí vnímat dívky jinak než jako kohokoliv jiného, je spolehlivým ochráncem. Proti takovému ztělesnění dobra tu je nebezpečný a nebezpečně oslňující Gabriel s černými vlasy a černým, znervózňujícím pohledem, jehož psychické schopnosti přesahují bezpečnost lidských životů.
Netuším, jak můj základní popis zní, ale pravdou je, že postavy jsou vykresleny dost jednoduše a vztahy mezi nimi mi v prvním díle připadají zvláštně nalajnované a neměnné. (Bohužel to neříkám tak úplně upřímně, protože mi sestra prozradila, kdo s kým bude nakonec a tak mě překvapila o moment překvapení.)

Co však musím knížce přičíst k dobru ji opravdu čtivost, kterou způsobují možná i napínavé konce dlouhých kapitol. Pokaždé, když po dvaceti stránkách chcete s koncem kapitoly zavřít knihu a jít si lehnout, poslední odstavec vás donutí začíst se dál, protože ten plynulý příběh vám nic jiného nedovolí. A pak se překvapeně podíváte a zjistíte, že máte přečtenou celou knížku. Já už jsem sice nebyla tak napjatá jako před dvěma lety, kdy jsem knihu četla poprvé, ale i tak jsem se od čtení neodtrhla, dokud jsem nedočetla. V mém případě jsem knížku zavřela při nudné hodině fyziky, kdy se dá nejlíp číst. :)

Knížečka je velmi útlá a čte se opravdu snadno, naprosto při ní vypnete a kdo ví, jestli to jednou za čas není dobře. Rozhodně bych ji nedoporučovala těm, kteří od knížky očekávají něco víc, než jen několik oddechových hodinek. Základní myšlenka, kterou v prvním díle autorka představuje, se mi líbí a doufám, že si alespoň takovouto úroveň (průměrnou až trochu podprůměrnou, přesto snesitelnou) udrží série i v dalších dílech. Co je však důležité zmínit ještě jednou - jedná se o Young Adult a proto nečekejte nic jiného. Na druhou stranu - je fajn, že někdo píše knížky, které by dnešní náctileté s odporem k literatuře mohly zaujmout a třeba je i něco naučit, od pravopisu až po základní prvky příběhu.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆