Kavky nad městem

recenze

Kavky nad městem (2014) 2 z 5 / rencovav
Kavky nad městem

Na knihu, jejíž autorka nosí stejné křestní jméno jako já a která má pojednávat o mém oblíbeném tématu, jsem se velmi těšila. Lehce mě zklamala, ale i tak jí mohu dát pěkné ohodnocení.

Mírně rozkročen, udýchaný výstupem, stál a rozhlížel se po okolí. Mezi černými krajkami větví vycházelo rudé slunce. Krajina kolem něj byla jako pečeť, kterou vám neviditelná ruka vypaluje do srdce cejch připoutání. Modravé linie šumavských hvozdů se vlnily daleko za obzor. Spící město leželo před jeho očima jako barevná mísa, ze které sakrální stavby vystrkovaly svoje kovové prsty. Pocit nekonečné svobody v něm jásal, a ne bez příčiny. Zapátral, zdali už kolem zámecké věže nekrouží kavky. Nekrouží. Asi ještě spí. Ale zítra, pozítří, věřil, že je může zase spatřit.

Tento román líčí příběh tří generací českoněmecké rodiny z Českého Krumlova, města, kde napětí mezi obyvateli německé a české národnosti vládlo už před vznikem Československé republiky a v letech, která následovala, se ještě víc stupňovalo. Nástup fašismu zpřetrhal letité, křehce fungující rodinné svazky a následky nejen fašismu, ale i poválečného vyhnání Němců poznamenaly všechny účastníky příběhu na několik desetiletí.

V této knize sledujeme osudy relativně zámožné německé rodiny Weberů, jejichž dcera Gréta, opuštěná svou velkou láskou, se navzdory nesouhlasu příbuzenstva provdá za Čecha, který ji bezmezně miluje, ale bezděky ji odcizuje německým rodičům a sourozencům. Život Grétina bratra Frederika se podivuhodnou shodou náhod prováže s osudem jejího nejmladšího syna Norberta a její dcera Helena, celou duší herečka, svádí morální bitvu mezi snahou zachovat si slušnost nebo zůstat na jevišti. Po válce je německá část rodiny odsunuta a česká se zmítá v chudobě. Sourozenci se rozprchnou po republice a nikdo z hrdinů, s výjimkou Norberta, nedokáže s takto rozdanými kartami dojít osobního štěstí. A Gréta, která si celý život vědomě pěstuje nespokojenost a zlobu na nepřízeň osudu, si až na smrtelné posteli uvědomuje, že lásku člověk musí hledat ve svém srdci.

V knižní anotaci se objevuje slovo "strhující". Je to hezké slovo, ale nevystihuje tuto knihu. Čekala jsem strhující příběh plný zvratů a dobových událostí, ale nakonec jsem v knize nalezla spíše trochu nešikovně poeticky laděnou směs popisů všednodennosti nepříliš skutečně působících postav. Neříkám, že příběh nebyl přesvědčivý nebo dobře napsaný, ale je to jedna z nejhorších knih o tématu, kterou jsem četla. A tím nemyslím nejhorší v oblasti nepochopitelnosti doby, ale spíš prostě nesedla mému vkusu. Škoda, autorčino jméno je sympatické, ale její styl a nápady mě příliš nezaujaly.

Knihu i přesto doporučuji. Obsahuje spoustu metafor a zajímavých vět a výroků, které mi uvízly v paměti a které by byla škoda nečíst. Pokud skousnete dlouhé kapitoly, trochu neobvyklé členění a sem tam nějakou nepovedenou korekturu, možná byste si knížku mohli i užít. Tak proč to nezkusit, že jo. :)

Děkuji za knížku nakladatelství Knižní klub!

Kavky nad městem Kavky nad městem Vlasta Dušková

Silný, drsný, přitom však jímavý příběh jedné „obyčejné“ německo-české rodiny s kořeny pevně zasazenými v Krumlovsku, v pohraniční oblasti, kde se nepokoje mezi obyvateli německé a české národnosti vyskytovaly už před vznikem Česk... více