Kamilenky - odpočinková jednohubka

recenze

Kamilenky (2015) / apanda
Kamilenky - odpočinková jednohubka
Kamilenky jsou již třetím románem brněnské autorky Blanky Hoškové. Je to typický odpočinkový román především pro ženy, o ženách a o životě. Kamilenky si na nic nehrají, nesnaží se ukazovat zidealizovaný svět, ze kterého se vrátíte do reality všedních dnů v momentě, kdy knihu zavřete. Ukazují život takový, jaký je bez jakéhokoliv přikrášlování. Vždyť i sama autorka na nedávném autorském čtení v Knihovně Jiřího Mahena v Brně podotkla, že hlavním námětem jejich knih je sám život, stačí se jen dívat kolem sebe a poslouchat lidi, se kterými se setkáváme.
Hlavní hrdinka, čtyřicátnice Milena je žena jako každá druhá. Vdaná učitelka, pečující o nemocného manžela. Má dospělou, samostatnou dceru, své přátele a zájmy. Prázdninový odpočinek hledá na cestě po Albánii, na kterou se vydává se svou kamarádkou Lenkou. Kromě poznání nové země jí však tato dovolená přinese mnohem víc. Několik dnů prožitých s rozmanitou skupinou lidí v cizím prostředí, Lenka řešící své vztahové problémy a sympatický průvodce jsou cestou k utřídění myšlenek a uvědomění si, co je pro ni v životě skutečně prvořadé.
Autorce se podařilo dokonale zachytit vnitřní boj hlavní hrdinky. V jejím nitru se odehrává doslova ohňostroj emocí. Pocity výčitek střídá euforie. Sama před sebou se snaží obhájit své jednání, i když si není jistá tím, co vlastně od života ještě chce. Děj knihy příjemně plyne bez jakýchkoliv zbytečných vycpávek nebo odboček. Vložené retrospektivní kapitoly nejsou vůbec na obtíž, děj by se bez nich sice obešel, ale za pár stránek navíc budete ve výsledku spíše rádi. Plusem jsou i poměrně krátké kapitoly a prolínání děje odehrávajícího se v zahraničí a v Brně. Díky tomu je čtenáři umožněno proniknout také hlouběji do myšlenek Milenina manžela Vojty, který se musí vyrovnat se svou nemocí a novým způsobem života.
Ptáte se, proč jsme Vám na začátku doporučili sehnat si k této knize mapu? Důvod je jednoduchý – dokonalé vykreslení reality. Přesně to, se autorce podařilo. Její barvitý popis přírodních zajímavostí a jednotlivých míst, která jsou na trase zájezdu, Vás osloví natolik, že se budete chtít podívat, kde se nachází a nelze ani vyloučit, že se stanou cílem Vaší příští dovolené.
Kamilenky jsou další knihou z domácí produkce, která předčila očekávání. Pro jistotu si ji neberte na cesty, je totiž, vysoce pravděpodobné, že se začtete a přejedete Vaši zastávku. Tato kniha Vás chytne a nepustí. Celých 300 stránek dokáže autorka udržet čtenáře v příjemném napětí a zvědavosti co bude dál. Není proto vůbec vyloučeno, že ji otevřete jen jednou a zavřete ji až s otočením poslední stránky.
Pokud hledáte něco nenáročného, ale přitom smysluplného, co nevyšumí s posledním slovem, tak si Kamilenky určitě přečtěte a třeba v knize poznáte i sami sebe.

Komentáře (0)

kniha Kamilenky recenze