Emer Stamp: Čuníkův supertajný deník

recenze

Čuníkův supertajný deník (2016) / apanda
Emer Stamp: Čuníkův supertajný deník
Víte, co je Trandlotek, Trfňátek nebo Traketa? Ne? Tak to máte nejvyšší čas seznámit se s Čuníkem, který pro Vás sepsal svůj deník. Čuníkův supertajný deník byl vydán v nakladatelství MOBA v rámci projektu Velký knižní čtvrtek, spolu s dalšími třinácti tituly letošního jara. Avšak pozor, k tomu abyste mohli do Čuníkova deníku nahlédnout, musíte splnit jednu podmínku, musíte být hodní, protože deník je jen pro hodné lidi. Odměnou Vám bude nejen seznámení s životem na statku, ale vydáte se s Čuníkem za velkým dobrodružstvím a naučíte se také pár slov z prasečtiny.
Čuníkův supertajný deník obsahuje zápisky ze života na statku, kde má Čuník svůj chlívek, kamaráda Kačera, občas se tam v noci zatoulá liška, ale hlavně tam bydlí Zlá kuřata. Čuník je tam moc spokojený, sedlák se o něj dobře stará, dává mu velké dávky pomyjí a říká mu Pečínko. Jenže Čuník náhodou zjistí, jaké plány s ním sedlák má a rozhodne se přijmout nabídku Zlých kuřat, stát se pilotem Trakety. Jestli doletí až na Pluto a zachrání se tak před sedlákovým talířem, to už si zjistíte sami.
Na knize Vás na první pohled upoutá barevná obálka s jednoduchými obrázky a popisky. Ve stejném duchu se nesou i ilustrace, kterými je kniha bohatě vybavena. Velikost písmen napovídá, že bude určena spíše menším čtenářům. Z mého pohledu se mi jako ideální věkovou skupinou jeví děti kolem 10 let. Není to typická kniha, kterou si vezme rodič a bude dítěti před spaním předčítat. Živě si však dokážu představit, jak s ní dítě, na nějž se začíná dobývat puberta, vleze do postele a vy ještě dlouho budete slyšet potutelné pochechtávání. Vhodnosti pro malé čtenáře napovídá i přiměřená délka kapitol, které jsou v případě delšího rozsahu rozděleny do dvou částí. Jako nejzajímavější prvek vidím odlišení jednotlivých postav různými styly písma, což výrazně usnadňuje orientaci v textu. Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu pro děti, bylo by vhodné používat méně hovorových prvků. Stejně tak není zcela vhodné komolení některých slov, která jsou komplikovaná i ve správném tvaru.
Pokud si chcete chvilku odpočinout od svých dětí, pak je to ideální kniha právě pro Vás. Nepočítejte však s tím, že si z ní odnesou nějaké hlubší ponaučení. Tohle je prostě jen kniha, ve které je raketa poháněna… však Vy přijdete na to čím.

Komentáře (0)

kniha Čuníkův supertajný deník recenze