Dominik Dán a Uzel takřka gordický

recenze

Uzol (2012) / apanda
Dominik Dán a Uzel takřka gordický
Dominik Dán je nejprodávanějším slovenským autorem, který si svou popularitu získal především realistickým zobrazením policejní praxe, jehož zdrojem mu jsou jeho vlastní dlouholeté zkušenosti v tomto oboru. Právě kniha Uzel, kterou na český trh uvedl Slovart, se snaží autora dostat do podvědomí českých čtenářů.

Těm, kteří znají jiné autorovi tituly, by možná mohlo překážet, že se děj Uzlu vrací na samý začátek a seznamuje nás s osobou detektiva Richarda Krauze. Pro ty, kteří se s autorem setkávají poprvé, je však tato kniha ideální volbou. Není to detektivka, při které by Vám napětím tuhla krev v žilách, ve které by byl v závěru počet mrtvých vyšší než počet přeživších. Přesto je to kniha, kterou nebudete chtít odložit, a zejména její krátké a kapitoly a velmi rychle plynoucí děj bez zbytečných průtahů Vás budou nutit přečíst si ještě alespoň kousek, až si najednou uvědomíte, že už jste vlastně na konci. Velkým kladem jsou také živé, dynamické dialogy, které umocňují pocit reálnosti příběhu.

Děj románu se odehrává v roce 1988, což se výrazně podepisuje na celém tematickém vyznění knihy. Dá se říct, že režim se stává jakýmsi druhým hlavním hrdinou. Čtenáři, kteří tuto dobu nezažili, budou jen nevěřícně kroutit hlavou nad věrným popisováním praktik STB a nad životními podmínkami různých skupin lidí. Výslechy, cenzura, hranice obehnané ostnatým drátem a jejich neustálá kontrola, to vše je zde zobrazeno bez jakéhokoliv přikrášlování. Pro ty, kteří touto dobou prošli, to bude připomínka časů naštěstí již minulých. Ze začátku budete možná lehce tápat v tom, kdo je hlavní postavou, protože každá kapitola se soustředí na osud jedné postavy. Děj však přesto nepůsobí nijak zmateně a plynule přechází do roviny, kdy je jasné, že klíčovou osobou bude detektiv Richard Krauz a osudy všech postav se začnou pomalu vyjasňovat a vzájemně propojovat.

S Krauzem se setkáváme na samém začátku jeho praxe detektiva. Na rodinu nemá prakticky žádný čas, očekávané volné víkendy se nekonají, naopak, mnohdy tráví v kanceláři a terénu celé dny a noci, ale bez pořádného případu k řešení. V momentě, kdy je v ropné rafinerii nalezen mrtvý dělník, přichází Krauzova velká chvíle. Může ukázat, že je člověkem na svém místě a vyřešit vraždu. Místo toho se však musí rychle přizpůsobit poměrům, do kterých se dostal, jednat proti svému přesvědčení a dokonce se postavit nepříteli největšímu – režimu a rozhodovat se podle hlasu svého svědomí. Jestli se dokáže s takovýmto úkolem vyrovnat, to už si zjistěte sami v knize Uzel, protože tato kniha jednoznačně za přečtení stojí.

Komentáře (0)

kniha Uzol recenze