Jedna Koruna a jeden vítěz. Jak dopadne další Selekce?

recenze

Koruna (2017) / Suzanne
Koruna

Princezna Eadlyn Schreavová, dědička trůnu Illeá, se musí chopit role regentky a získat si přízeň lidu – a jediný způsob, jak to udělat, je co nejrychleji dokončit Selekci. Až na to, že Eadlyn nemá tušení, koho si z 35 nápadníků vybrat za manžela. A ten jeden, na kterého myslí, je ten nejnevhodnější ze všech…

Eadlyn si nedokázala představit, co všechno Selekce rozpoutá. Do života jí vtrhlo 35 mladíků plus jeden tlumočník. Musela odložit chladnou a nepřístupnou masku a přestat se zajímat jen sama o sebe. Zjistila, že nerozumí potřebám svého lidu, a ten ji za to nesnáší. A aby toho nebylo málo, tak její bratr-dvojče Ahren utekl do Francie, aby se mohl oženit se svou láskou princeznou Camille, a její matka, milovaná královna America, prodělala těžký infarkt.

Eadlyn se změnila. Už to není ta chladná a nepřístupná princezna, co se bojí navazovat přátelské vztahy a ukázat slabé stránky. Taky si neužívá výsad a luxusu patřících k životu korunní princezny. Teď přichází na řadu povinnosti. Musí se ujmout vlády, postarat se o své mladší bratry, zatímco je matka v nemocnici, vyrovnat se s odloučením od svého dvojčete a dokončit Selekci. Počet nápadníků sníží na šest, ale ani to jí nepomůže v rozhodování, který by byl nejvhodnějším manželem. Má totiž ráda všechny, ale netuší, jestli některého z nich miluje…

Kiera Cass píše lehce a chytlavě, což z jejích knih dělá jednohubky, které slupnete na posezení. Nebo možná spíš makronky, které se vám rozplynou na jazyku. Koruna ale není nijak zvlášť přeslazená a lehce brnká na vážnější notu. Pořád se ale jedná o odpočinkové a nenáročné čtení.

Líbil se mi charakterový vývoj Eadlyn i její vztahy s účastníky Selekce a ostatními vedlejšími postavami. Eadlyn mi ani v Dceři nelezla na nervy tak jako mnoha jiným čtenářkám. Byla sice rozmazlená, ale přišlo mi to adekvátní k tomu, že se narodila jako princezna a vyrostla ve výlučném prostředí královského paláce. V Koruně Eadlyn dospěla, začala se starat o ostatní a čelit výzvám. Škoda jen, že ubylo jejího ironického humoru, ale pravdou je, že v Koruně moc důvodů k veselí nemá.

Zatímco u původní trilogie Selekce si řada čtenářů stěžovala na nadměrný počet stran, kvůli kterému byl děj zbytečně roztahaný, v případě Dcery a Koruny je tomu naopak. Ne že bychom nutně potřebovali ještě jeden díl, ale hodilo by se pár stran navíc. Dcera působila jako rozehrávka, v Koruně bylo ale nutné vše uzavřít. To vedlo k tomu, že Kiera Cass skáče od jedné situace k druhé, ani by je pořádně vykreslila a propracovala, jak se snaží posouvat děj co nejrychleji dopředu. Působilo to na to trochu uměle a násilně, spíš jako střípky se života princezny Eadlyn.

Romantická linka kvůli tomu hodně ztratila. Nedočteme se, jak se Eadlyn nechala jedním (nevhodným) mladíkem okouzlit, jak k sobě našli cestu, jsme ochuzeni o první jiskření i pochybování. Ocitáme se ve chvíli, kdy Eadlyn ví, že on je její spřízněná duše, ale jak k tomu došlo, zůstává záhadou. Co se týče toho, koho si Eadlyn vybrala, tak možná mladší čtenářky budou překvapené. Já jsem byla spokojená, i když jsem to uhodla. Škoda jen, že konec byl příliš překotný a část událostí zůstala nedořešená. Situaci by možná napravil bonusový epilog, který se odehrává o šest let později, ale ten se k českým čtenářům bohužel nedostal.

Knihy od Kiery Cass jsou nenáročným, oddychovým čtením, které vždycky zhltnu za den. Nejsou sice dokonalé, ale stejně mě jejich čtení neskutečně baví a zaručeně mi zvedne náladu. Takže ať už se Kiera Cass po Selekci vrhne na jakoukoliv knihu, budu na ni netrpělivě čekat.