Je útěk vykoupením?

recenze

Lístky ve větru (2014) 5 z 5 / Jitulisko
Lístky ve větru

Příběh našich tří pokrčuje, kde přestav v knize Květy z půdy. Cathy, Cris a zbývající děvčátko z dvojčat sedí v autobuse a míří na jih. Chtějí na Floridu. Ale malá a slabá Carie začne zvracet, jednou, podruhé. Lidé se po nich začínají otáčet a stěžovat si na zápach. Všech se jich ujme stará nemluvící černoška. Donutí řidiče odbočit z Trasy a odveze je k lékaři.

Doktor Paul je milý a příjemný člověk, poskytne Carii péči kterou nutně potřebuje a k překvapení všech jim dočasně nabídne, že můžou u něj složit hlavu. Dům je velký a on se svou hospodyní Henny uvítají mladou krev. Naše skupinka se zdráhá, avšak přijmou. Později si je doktor vezme do opatrovnictví. Jejich matka se k soudu nedostavila, takže jsou legálně s ním.

Cathy jde za svým sne, chce být baletkou a Doktor ji seznámí s jednou Madam. Chris odjíždí studovat medicínu a malá Carie je kvůli obavám z posměchu, že je moc malá, odvezena na soukromou internátní školu.

Chris a Cathy jsou šťastní. Avšak bojují se svou láskou. Chris chce mít Cathy pro sebe vždy a ve všem. Vypěstoval si spalující vášeň, kterou neumí uhasit. Cathy se zdráhá, ví, že to co cítí a to co se stalo, ještě na půdě byl hřích. Snaží se své city krotit. Jenže sama ví, že Chrise miluje. Nechce, aby odjel, připadá si sama, zranitelná…

Z počátku knihy je cítit neskutečná úleva, naděje i spalující nenávist a touha po pomstě. Cathy je horkokrevná a chce vidět svou matku trpět. Zjišťuji, že mi Cathy svým chováním silně leze na nervy. Oproti prvnímu dílu, kdy jsem s nimi soucítila, ji teď mám plné zuby. Měla bych sto chutí s ní zatřepat, aby se probrala.

Kniha se odvíjí v několika letech, zase. Je zde studium i kariéra Cathy i Chrise. Jdou si za svými sny, co si vysnili už jako děti. Je zde mnoho životních událostí, mnoho změn. Cathy se svým impulzivním jednání, okouzlujícím šarmem a neustálou touhou po pomstě.

Chris, stále bezmezně zamilovaný, nerozumně rozumný a oddaný. Carrie, stále truchlící po svém bratrovi Corym, trpící z let na půdě, které na ní zanechali následky. Její trápení a radosti.

Celkově jsem z téhle knihy zmatená. Cathy ve mě probouzela vztek i pochopení. Život si s nimi všemi nepěkně zahrál, Radost a naději střídalo zoufalství a smutek. Dobré se během chvíle změnilo v něco zlého. Avšak i přesto mi i tento díl učaroval. Nutí mi děkovat za to málo, co mám. A přes všechnu nevoli mi Cathy přirostla k srdci a obdivuji ji. Za její sílu a odhodlání.

Dost často zmiňovaný incestní vztah, láska, kterou v sobě potlačují, jednou více jindy méně mi v dané situaci nepřišla až tak strašná. Nejspíš to prostě bylo to jediné, co měli… Knihu rozhodně doporučuji. Jsem velice zvědavá na pokračování jejich osudů….

Jitulisko.cz