Je útěk vykoupením?

recenze

Lístky ve větru (2014) / Jitulisko
Je útěk vykoupením?
Příběh našich tří pokrčuje, kde přestav v knize Květy z půdy. Cathy, Cris a zbývající děvčátko z dvojčat sedí v autobuse a míří na jih. Chtějí na Floridu. Ale malá a slabá Carie začne zvracet, jednou, podruhé. Lidé se po nich začínají otáčet a stěžovat si na zápach. Všech se jich ujme stará nemluvící černoška. Donutí řidiče odbočit z Trasy a odveze je k lékaři.


Doktor Paul je milý a příjemný člověk, poskytne Carii péči kterou nutně potřebuje a k překvapení všech jim dočasně nabídne, že můžou u něj složit hlavu. Dům je velký a on se svou hospodyní Henny uvítají mladou krev. Naše skupinka se zdráhá, avšak přijmou. Později si je doktor vezme do opatrovnictví. Jejich matka se k soudu nedostavila, takže jsou legálně s ním.


Cathy jde za svým sne, chce být baletkou a Doktor ji seznámí s jednou Madam. Chris odjíždí studovat medicínu a malá Carie je kvůli obavám z posměchu, že je moc malá, odvezena na soukromou internátní školu.


Chris a Cathy jsou šťastní. Avšak bojují se svou láskou. Chris chce mít Cathy pro sebe vždy a ve všem. Vypěstoval si spalující vášeň, kterou neumí uhasit. Cathy se zdráhá, ví, že to co cítí a to co se stalo, ještě na půdě byl hřích. Snaží se své city krotit. Jenže sama ví, že Chrise miluje. Nechce, aby odjel, připadá si sama, zranitelná…


Z počátku knihy je cítit neskutečná úleva, naděje i spalující nenávist a touha po pomstě. Cathy je horkokrevná a chce vidět svou matku trpět. Zjišťuji, že mi Cathy svým chováním silně leze na nervy. Oproti prvnímu dílu, kdy jsem s nimi soucítila, ji teď mám plné zuby. Měla bych sto chutí s ní zatřepat, aby se probrala.


Kniha se odvíjí v několika letech, zase. Je zde studium i kariéra Cathy i Chrise. Jdou si za svými sny, co si vysnili už jako děti. Je zde mnoho životních událostí, mnoho změn. Cathy se svým impulzivním jednání, okouzlujícím šarmem a neustálou touhou po pomstě.


Chris, stále bezmezně zamilovaný, nerozumně rozumný a oddaný. Carrie, stále truchlící po svém bratrovi Corym, trpící z let na půdě, které na ní zanechali následky. Její trápení a radosti.


Celkově jsem z téhle knihy zmatená. Cathy ve mě probouzela vztek i pochopení. Život si s nimi všemi nepěkně zahrál, Radost a naději střídalo zoufalství a smutek. Dobré se během chvíle změnilo v něco zlého. Avšak i přesto mi i tento díl učaroval. Nutí mi děkovat za to málo, co mám. A přes všechnu nevoli mi Cathy přirostla k srdci a obdivuji ji. Za její sílu a odhodlání.


Dost často zmiňovaný incestní vztah, láska, kterou v sobě potlačují, jednou více jindy méně mi v dané situaci nepřišla až tak strašná. Nejspíš to prostě bylo to jediné, co měli… Knihu rozhodně doporučuji. Jsem velice zvědavá na pokračování jejich osudů….

Jitulisko.cz

Komentáře (0)

kniha Lístky ve větru recenze