Je to ten pravý? To je oč tu běží!

recenze

Síla osudové přitažlivosti (2014) 4 z 5 / Morsie
Síla osudové přitažlivosti

Když jsem od bratra dostala k svátku knížku s názvem Síla osudové přitažlivosti, vážně jsem si myslela, že si ze mě asi dělá srandu. Síla osudové přitažlivosti? Jako vážně? Vážně si myslel, že mě nadchne nějakou druhořadou červenou knihovnou?

Jenže chyba lávky, zase měl bratr jednou navrch. Totiž Síla osudové přitažlivosti není žádný druhořadý románek, ale docela plnohodnotná populárně naučná příčka. Inu, ano nechala jsem se zmást titulem, ale kdo by nenechal, že?

A tak potom, co jsem bratra počastovala nejedním přívětivým přívlastkem, jsem začala knížkou listovat. Já sice moc nejsem na tuhle populárně naučnou literaturu – jen občas se najde kniha tohoto žánru, co mě doopravdy zaujme – ale tahle si mě získala docela rychle.

Přece která holka by opovrhla knížkou, která vám poradí, jak klofnout toho správného samečka? Ano pravda, jsem spíš cynicky založený jedinec, ale i já někdy tajně sním o princi na bílém koni – no dobře, mohl by mít černý chevrolet – ale pointu to nemění. Zkrátka každá holka touží.

A tak jsem začala číst, dělat si poznámky a přemýšlet nad tím, co vlastně dělám špatně. Protože právě k tomu je Síla osudové přitažlivosti jak dělaná. Donutí vás nad sebou zauvažovat a vy pak porovnáváte svoje zajeté mezilidské stereotypy, kvůli kterým se nedokážete vymanit z kruhu. U většiny příruček, které vám zaručují plnohodnotný trvalý vztah, se jen dozvíte, jak předělat to poleno, co máte doma. Tady je to docela jinak – jedná se spíš o hloubkovou sondu do problematiky vztahů na duševní a psychické úrovni. A to všech vztahů bez výjimek – ať jde o práci, rodinu, kamarády, nebo již zmiňovaného partnera.

My lidé jsme druh společenský, tedy celý náš život se točí kolem vztahů. A podle jejich kvality se pak dál odvíjí i kvalita našeho života – je to tak, milí individualisté! Díky jednoduchému, čtyřstupňovému procesu nám knížka radí, jak získat chybějící kousky skládačky našich mezilidských interakcí. Autorka nabízí návody na to, jak si svým přístupem a pozitivní energií přitáhnout plnohodnotné vztahy, učí nás rozeznávat karmické vztahy od darmických, i to, jak se vyvarovat opakování zakořeněných neúspěchů, které si v sobě neseme z minulosti – třeba ty ženské, které dokola chodí se surovci. Jednoduše, začátek změny musí proběhnout v našem nitru. Člověk se musí změnit, změnit svůj postoj a přístup a až pak teprve se dá mluvit o získávání nových a zdokonalování stávajících vztahů.

Tak nějak v kostce hlavní myšlenka knížky. Ale samozřejmě je toho tam daleko víc – až jsem se občas sama divila. A některé ty cesty do hlubin lidské duše mě až vystrašili – vždycky mě vyděsí, když se najdu v nějaké chytré knížce.

Tak či onak, jsem ráda, čím mě bratříček obdaroval. Nakonec taková chytrá knížka je často lepší, než nic neříkající bonboniéra.

I když život sám je jako bonboniéra, Forreste.