Je Tichá žena vždycky tak tichá?

recenze

Tichá žena (2014) 4 z 5 / Bastera
Tichá žena

Potlačovat svoji osobnost kvůli někomu jinému se nevyplácí. O tom se přesvědčí i Tichá žena. Psychologický thriller od autorky Harrisonové sleduje partnerský vztah dvou lidí, kteří žijí ve zdánlivě dokonalém soužití, avšak když se podíváme do hloubky, uvědomíme si, že celou dobu žili jen ve lži.

Jodi a Todd jsou spolu již dvacet let. Pojí je poklidný harmonický vztah, alespoň na pohled. Jodi je inteligentní, tolerantní a velkorysá žena. Pracuje jako psychoterapeutka a snaží se vyhýbat všem neshodám, tím, že respektuje svůj protějšek, nic mu nenutí, nevyčítá, nehádá se, nekřičí. Je tichá. A přesto (nebo spíš právě proto) se její manžel Todd zrovna nedrží hesla: věrnost až za hrob. Ví totiž, že na něj doma vždycky bude čekat Jodi s večeří a bez řečí. Jenže pak se všechno změní. Vztah se hroutí jako domeček z karet ve chvíli, kdy Toddova milenka otěhotní. V Jodi se probouzí instinkty dravé šelmy a objevuje emoce a vlastnosti dlouho skrývané pod rouškou Tiché ženy...

Tichá žena předkládá postupný rozklad vztahu mezi dvěma partnery. Nabízí nám střídavě objektivní pohled na obě strany. Mlčky trpíme s Jodi, užíváme si s Toddem, chvíli je oba litujeme, chvíli se nám hnusí. Vnímáme jejich myšlenky, psychologicky rozebíráme příčiny a důsledky. Co se stalo, že to dospělo až do takové fáze? Kdo z nich dvou udělal chybu? Jak moc nás ovlivňuje naše minulost?

Víte co je na tomto románu tak znepokojující? To, že je tak reálný. Každý z nás jistě někdy řeší mezilidské vztahy. Hádky s partnerem, nevěrné muže, hysterické ženy. Stále přemýšlíme, jak takovým situacím předcházet, a někdy se snažíme tak moc, že nevědomky začneme potlačovat svoje já, tak jako Jodi. Nečekejte, že Vám Tichá žena dá odpověď. Že po dočtení budete vědět, co dělat, abyste se do takové situaci nedostali. Nebudete, ale určitě Vám to dá pár impulzů k přemýšlení nad tím, že je dobré brát druhého takový jaký je, ale nikdy kvůli nikomu neomezovat sám sebe. Za mě rozhodně velmi silný a emotivní zážitek.

Dočetla jsem se také, že se chystá natáčení filmu v hlavní roli s Nicole Kidman, jejíž společnost získala práva. Zdá se, že se objevila silná konkurence knihy a filmu Zmizelá od autorky Gillian Flynn. Škoda jen, že autorka A. S. A. Harrisonová už se toho nedočká, loni bohužel zemřela.