Je libo šálek íránského čaje?

recenze

Čaj s nápadníkem (2014) / telileov
Je libo šálek íránského čaje?
Co se vám vybaví, když se řekne Írán? Troufám si tvrdit, že většina z vás si jako první představí válku, islám, terorismus. Íránská spisovatelka se ale pokusila ukázat světu i druhou stranu této země - tu, kde rostou granátová jablka, čtou se básně a pije čaj.

Čaj s nápadníkem je příběhem dvou žen, Míny a Darji, které po islámské revoluci v Íránu emigrují do USA. Uplynuly roky, ale ani jedna z nich není v "americkém ráji" šťastná. Rozhodnou se proto vrátit se zpátky do rodné země...

Kniha obsahuje tři části, kde první se odehrává v Mínině současnosti v Americe, v době, kdy se rozhodne vrátit se do Íránu. Druhá část nás vrátí do jejího dětství, do života v Íráně před nástupem islámu, během revoluce a po ní, včetně příchodu do Ameriky. A v třetí části se podíváme do Íránu po všech těch letech spolu s našimi hrdinkami.

Mylně jsem od této knihy dle názvu očekávala romantickou knížku, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Žádné romantické linky v hlavní roli se zde čteář nedočká, zato jej čeká zajímavý pohled do života imigrantky, který mu poukáže, jaké to je, když je váš domov na dvou místech a zároveň jste na obou cizinkou.

Kromě postav ale autorka věnovala velký prostor i Íránu samotnému - jeho historii, tradicím a zvyklostem, kultuře a v neposlední řadě také kuchyni. Byla to velmi zajímavá výprava do země, jejíž světlé stránky nám většinou média neukazují, sonda do života obyčejných lidí. V čtenáři taková zkušenost snadno vyvolá chuť se do Íránu podívat, u mě to platí rozhodně - jen škoda, že tu návštěvu nemůžu uskutečnit před šedesáti lety...

Pominu-li obsah, krásný příběh a zajímavé informace, které knížka nabízí, vyzdvihnu ještě text samotný, který se nejen pěkně četl, ale také si jím autorka pěkně pohrála - její schopnost mě v jednu chvíli rozesmát a hned na to zmrazit úsměv na tváři, mě fascinovala. Ale jo, určitě stojí za zmínku, že ta knížka je místy dost vtipná, příjemně jsem s u ní pobavila.

V Čaj s nápadníkem nehledejte žádné zvraty, akci, lapání po dechu a létající emoce. Není to typ knížky, od které se nebudete moct odtrhnout. Je to knížka, kterou si užijete při čaji, klidná, odpočinková, když zrovna nechcete, aby vás autor roztrhal na kousky, ale spíš pohladil po duši.

A rozhodně doporučuji i v případě, pokud chcete nahlédnout Íránu pod pokličku, abyste si za všemi těmi válkami a bombami představili i něco hezkého. Protože Marjan Kamali mě přesvědčila, že si to Írán zaslouží. Nechte se přesvědčit taky.

Komentáře (0)

kniha Čaj s nápadníkem recenze